Spojené štáty dúfajú, že spor s Európskou úniou za dovozné clá na oceľ a hliník sa podarí vyriešiť do konca októbra. Uviedol to tento týždeň zdroj oboznámený s rokovaniami.

Americká obchodná zástupkyňa Katherine Taiová sa v utorok (12. 10.) stretla s komisárom EÚ pre obchod Valdisom Dombrovskisom a ako uviedol zdroj pre agentúru Reuters, americká vláda dúfa, že do konca mesiaca sa dohodu podarí dosiahnuť.

V máji tohto roka Taiová a Dombrovskis dohodli „šesťmesačné prímerie“. Cieľom bolo zmierniť napätie medzi obchodnými partnermi a vytvoriť priestor na rokovania. Toto obdobie vyprší koncom novembra.

EBE 35 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden informuje o vakcinačnom programe proti ochoreniu COVID-19 v Bielom dome vo Washingtone 4. mája 2021. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about the COVID-19 vaccination program, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, May 4, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Americkí oceliari žiadajú Washington ponechať dovozné clá na oceľ v platnosti

Spor v súvislosti s clami na dovoz ocele a hliníka vypukol v lete 2018, keď vtedajší prezident Donald Trump rozhodol o zavedení dovozných ciel na oceľ vo výške 25 percent a na hliník vo výške 10 percent. Trump pritom využil možnosť zaviesť clá na základe odstavca o „ohrození národnej bezpečnosti,“ čo Američania využívali najmä v období studenej vojny.

Zdroj z oceliarskeho sektora uviedol, že Taiová a zástupcovia EÚ sa posunuli trochu viac smerom k možnej dohode, ktorá by nahradila sporný odstavec 232 obchodného zákona použitý Trumpom opatrením známym ako TRQ. To umožňuje bezcolný dovoz určitého objemu ocele z EÚ, pričom clo by platilo iba nad dohodnutý objem.

Brexit spolu s pandémiou komplikuje vývoz európskych produktov do Veľkej Británie. O tretinu klesol napríklad export talianskych cestovín. Výsledkom sú poloprázdne regály britských obchodov a zdražovanie.
Neprehliadnite

Náklady na clá v Británii od brexitu citeľne vzrástli

Ako zdroj informoval, rokovania pokračujú dobre, odmietol však uviesť, či sa dohodu podarí uzatvoriť do 31. októbra. Dombrovskis dal najavo, že je otvorený tomuto riešeniu, ktoré by bolo podobné dohode medzi USA na jednej strane a Kanadou a Mexikom na druhej. Dodal však, že dohoda je potrebná najneskôr začiatkom novembra.

Ďalší zástupcovia EÚ pre Reuters uviedli, že veľa bude závisieť od objemu ocele, ktorý bude možné do USA doviezť bez cla.