Dočasne poverený predseda vlády a minister financií Eduard Heger sa pridal k ministrom financií Európskej únie, ktorí vyzývajú podpredsedu Európskej komisie pre ekonomiku Valdisa Dombrovskisa, aby zachoval chladnú hlavu pri navrhovaní spoločných opatrení v reakcii na americký program na podporu zelených technológií. Spoločný postup zvolilo Česko, Fínsko, Dánsko, Estónsko, Írsko a Rakúsko. V piatok to uviedlo Ministerstvo financií SR.

Ministri financií EÚ navrhli, aby EÚ pokračovala v rokovaniach s USA o zrovnoprávnení výrobcov. Upozornili pritom na riziká ich prípadných konkurenčných pretekov. „Ekonomika čelí výzvam, ktoré vyvolávajú tlak na verejné financie naprieč členskými štátmi a pri nadmerných a nedostatočne cielených dotáciách by mohlo dochádzať k ďalšej destabilizácii vnútorného trhu Európskej únie,“ dodal rezort financií k spoločnému stanovisku šéfov rezortov financií EÚ. Hrozilo by tak vytvorenie nezdravého konkurenčného prostredia, na čo by mohli doplatiť malé otvorené ekonomiky, akou je tá naša, argumentovalo MF.

Ministri financií EÚ v stanovisku pripomenuli, že netreba zabúdať na problémy, ako sú napríklad znižovanie regulačnej záťaže alebo zrýchlenie povoľovacích procesov, ktorých riešenia môžu pomôcť konkurencieschopnosti ekonomiky. V reakcii na dotácie udeľované USA navrhli preto, aby vznikli nové typy fondov, ktoré by boli financované zo spoločného európskeho rozpočtu. MF ale uviedlo, že takýto krok si však vyžaduje hlbšiu diskusiu o potrebách a vplyvoch. „V prvom rade je potrebné zamerať sa na úspešnú implementáciu existujúcich programov, vrátane plánov obnovy a odolnosti,“ vysvetlilo MF. V reakcii na americké dotácie MF navrhlo, aby naše firmy, exportujúce do USA, mali dohodnuté rovnaké podmienky.

Ďalšie dôležité správy

KK37 Berlín - Na snímke nový šéf nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) Joachim Nagel pózuje počas prevzatia menovacieho dekrétu, ktorý mu odovzdal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier 7. januára 2022 v Berlíne. FOTO TASR/AP
Joachim Nagel, new head of Germany's central bank (Deutsche Bundesbank), attends the handing over the certificate of appointment by German President Frank Walter Steinmeier at Bellevue Palace in Germany, Friday, Jan. 7, 2022. (Britta Pedersen/DPA via AP, Pool)
Neprehliadnite

Nagela by neprekvapilo, keby ECB zvýšila sadzby aj po marci