Vzhľadom na agresiu Ruska voči Ukrajine a zvýšenie rizík pri neplnení dlhodobých cieľov v rámci NATO sa ukazuje ako nevyhnutné urýchliť trend rastu výdavkov na obranu a dosiahnuť dvojpercentnú úroveň HDP už tento rok namiesto plánovaného roku 2024. Ministerstvo obrany to konštatuje v dlhodobom pláne rozvoja rezortu s výhľadom do roku 2035. Materiál v utorok schválila Národná rada.

„Vybudovanie potrebných kapacít a spôsobilostí rezortu obrany si do roku 2035 vyžiada približne 38 miliárd eur. V prípade, že požadované zdroje pre MO SR nebudú alokované v tejto výške, dôjde k oneskoreniu plnenia ambície v jednotlivých míľnikoch, prípadne k neplneniu plánov rozvoja spôsobilostí a rušeniu už existujúcich spôsobilostí," upozornil rezort.

Prvým z troch základných míľnikov plánu je rok 2024. Úsilie rezortu sa má v tomto horizonte zameriavať na spustenie významných projektov rozvoja ozbrojených síl, zabezpečenie potrebnej infraštruktúry, služieb a materiálu pre prijatie spojencov na našom území.

Podľa slov šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa sa má začať aj so zásadným zvyšovaním počtu profesionálnych vojakov. Rezort pripomenul tiež obstaranie 152 pásových obrnených vozidiel a 76 kolesových obrnených vozidiel 8x8. Investovať sa má aj do infraštruktúry leteckých základní v súvislosti s prípravou na nové stíhacie lietadlá F-16.

Druhým míľnikom je rok 2026. Od konca tohto roku má SR disponovať spôsobilosťami ťažkej mechanizovanej brigády. Splnenie záväzku si bude vyžadovať nákup modernej techniky i zvyšovanie počtov profesionálnych vojakov. Za ďalší míľnik označil rezort rok 2035. Predpokladá, že do tohto roku sa zmení charakter hrozieb, východiská dlhodobého plánu a následne bude aj plán samotný revidovaný.

V prípade vyčleňovania minimálne dvoch percent HDP na obranu je dlhodobou ambíciou vynakladať na personál maximálne 50 percent ročného limitu finančných zdrojov MO SR. Minimálne 20 percent z obranných výdavkov bude určených na hlavnú výzbroj a techniku ozbrojených síl a súvisiaci výskum a vývoj s cieľom smerovať k 2 percentám z obranných výdavkov na obranný výskum a vývoj.

Ďalšie dôležité správy

JB 15 Brusel - Ľudia si na slnku užívajú nezvyčajne teplé počasie počas prechádzky v parku Bois de la Cambre v Bruseli 28. februára 2021. Belgická vláda v piatok predĺžila platnosť reštriktívnych opatrení  na najmenej ďalší týždeň na odporúčania vedcov pre stúpajúci počet infekcií britského variantu koronavírusu. FOTO TASR/AP  

Police enjoy the unseasonably warm weather in the Bois de la Cambre park in Brussels, Sunday, Feb. 28, 2021. The Belgian government on Friday prolonged all COVID-19 rest
Neprehliadnite

Občania krajín EÚ podporujú bezpečnostnú a obrannú politiku, ukázal Eurobarometer