Koncom roka po výsledkoch interného auditu sa v Slovenskom národnom divadle (SND) odhalilo neúmerné prečerpávanie rozpočtu. Preto bol pre rok 2021 finančný balík znížený o 10 percent. 7. januára nastúpil do funkcie nový generálny riaditeľ. Ruky mu teda okrem pandémie zväzoval aj transfer zo štátneho rozpočtu v presnej výške 16 792 821 eur. Ten plánovali zvýšiť. Koncom marca sa TREND v rozhovore s ekonomickým riaditeľom SND Matejom Bošňákom dozvedel, že cieľom sto dní vo funkcii nového tímu je príprava realistického rozpočtu. Tá by mala byť súčasťou tzv. ozdravného plánu. Dnes ho predstavili Natálii Milanovej na Ministerstve kultúry (MK) SR.

Sto dní za nimi

Rokovania s N. Milanovou (OľaNO) boli pre ďalšie fungovanie tímu nového generálneho riaditeľa Mateja Drličku kľúčové. Už pri nástupe do funkcie hovoril o tom, že na prvý pohľad netradičných sto dní, ktoré si vzal na prebratie agendy a zabehnutie sa do nových procesov, bude vhodných práve na to, aby pripravili plán na ďalšie fungovanie. Aj ten finančný.

Hovorkyňa ministerky Zuzana Viciaňová redakcii v piatok popoludní povedala, že vo štvrtok M. Drlička a M. Bošňák predstavili ozdravný plán a N. Milanová sa s ním v súčasnosti oboznamuje. Čo to presne znamená, nevysvetlila. Ministerstvo zatiaľ oficiálne stanovisko o prípadnom zvyšovaní finančného balíka pre divadlo nevydalo. Chystá sa tak urobiť v najbližších dňoch.

Na snímke je ekonomický riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Bošňák.
Neprehliadnite

Gordický uzol financovania SND. O svojej takmer nemožnej misii hovorí nový ekonomický riaditeľ

„Mali sme konštruktívne stretnutie, pokračujeme v práci. Nečakali sme dofinancovanie hneď, ale skôr nájdenie konsenzu, ako budeme spolu s ministerstvom kultúry situáciu riešiť,“ reagoval na otázku TRENDU Matej Bošňák v piatok popoludní. Vedenie teda ostáva a čaká ich náročná práca.

Ekonomický riaditeľ SND k problematike ďalej uviedol, že riešenie financovania je hlavnou témou najbližších dní a týždňov. „Ide o verejné zdroje, všetci zúčastnení musia byť spokojní s efektívnosťou a hodnotou takto vynaložených prostriedkov,“ dodal k situácii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa