Za luxus sa platí a v súvislosti s uvedením novej bratislavskej autobusovej stanice do prevádzky sa o tom presviedčajú aj dopravcovia. Symbolické poplatky, na ktoré boli roky zvyknutí, sa stali minulosťou a dnes musia platiť rádovo o stovky percent viac. V prípade prímestských spojov, ktoré na stanici zastavujú najčastejšie, sa vysoký účet posúva do rúk samospráv.

Z tretej cenovej do euroligy

Využívanie priestorov autobusovej stanice nie je zadarmo. S jej prevádzkou vznikajú náklady, ktoré sa prirodzene premietajú do poplatkov. Autobusoví dopravcovia, ktorí chcú, aby cestujúci na stanici do ich autobusov nastupovali, preto musia prevádzkovateľovi platiť za každý vjazd do jej priestorov. Výška poplatku sa od stanice k stanici podstatne líši.

Kým napríklad za vjazd prímestského autobusu do stanice v Podbrezovej zaplatí dopravca dvadsať centov, v Bardejove je to takmer šesť eur. Poplatky v Bratislave patrili roky k tým rádovo nižším. Za vjazd do dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici, na ktorej dopravcovia obsluhovali cestujúcich počas výstavby novej modernej stanice Mlynské Nivy, platili 1,5 eura.

Je v plnej kompetencii BSK určovať cestovné poriadky a teda aj to, či autobusová stanica bude alebo nebude zastávkou pre prímestskú autobusovú dopravu.
Lucia Forman, hovorkyňa BSK

Na konci septembra sa otvorením novej autobusovej stanice situácia zmenila. Za každý vjazd prímestského autobusu si prevádzkovateľ od septembra účtuje až 8,3 eura. Nárast je teda dramatický a Mlynské Nivy sa stali nie len najdrahšou autobusovou stanicou na Slovensku, ale smelo cenníkom konkurujú aj iným európskych metropolám.

Cenník za využívanie služieb autobusovej stanice je plne v rukách jej prevádzkovateľa. V prípade Bratislavy je to spoločnosť Slovak Lines, ktorá doposiaľ prevádzkovala aj samotné prímestské autobusy v bratislavskom kraji. Prevádzkovateľ stanice tieto poplatky síce účtuje dopravcom, no tí účet posúvajú objednávateľovi svojich služieb, teda krajskej samospráve. Zvýšenie poplatkov sa teda v tomto prípade premieta najmä do rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

Na snímke nové autobusy pre MHD spoločnosti Arriva, ktorá prevádzkuje službu počas slávnostného odovzdania v Trnave v stredu 7. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Arriva prevezme autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji po Slovak Lines

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa