Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v stredu varoval, že sprísnené opatrenia americkej vlády v súvislosti s prijímaním migrantov by mohli podkopať základy systému medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a utečeneckého práva.

Rozpor s právom žiadosti o azyl

„Právo žiadať o azyl je ľudským právom bez ohľadu na pôvod osoby, jej imigračný štatút alebo spôsob, akým sa osoby na hranice dostali,“ uviedol Türk.

Americký prezident Joe Biden minulý týždeň oznámil rozšírenie vládneho programu, v rámci ktorého bude možné okamžite odmietnuť viac ľudí, ktorí sa objavia na hraniciach bez príslušného povolenia. Bude tiež možné mesačne vyhostiť do Mexika približne 30-tisíc ľudí z Kuby, Haiti, Nikaraguy a Venezuely.

„Tieto opatrenia sa zdajú byť v rozpore so zákazom hromadného vyhostenia a zásadou nenavracania,“ upozornil Türk.

Zásada nenavracania utečencov zaručuje, že nikto by nemal byť vrátený do krajiny, kde by čelil mučeniu, krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

Postoj Bieleho domu

V snahe upokojiť kritikov Biden oznámil, že do Spojených štátov bude môcť prísť mesačne po splnení istých podmienok až 30-tisíc migrantov z Kuby, Haiti, Nikaraguy a Venezuely.

Türk dodal, že víta „opatrenia na vytvorenie a rozšírenie bezpečných a pravidelných trás“. Dodal však, že „takéto iniciatívy by nemali ísť na úkor základných ľudských práv vrátane práva požiadať o azyl a práva na individuálne posúdenie potrieb ochrany“. Zároveň zopakoval svoju výzvu na rešpektovanie a medzinárodnú ochranu práv utečencov a migrantov na hraniciach.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava americký prezident Joe Biden a mexický prezident Andrés Manuel López Obrador sa rozprávajú počas stretnutie v Bielom dome vo Washingtone 12. júla 2022.
Neprehliadnite

Mexický prezident ostro vyzval Bidena, aby nepohŕdal Latinskou Amerikou a Karibikom