Libra, digitálna mena firmy Facebook, je pripravená na spustenie v januári, avšak v obmedzenom formáte. Uviedol to dnes denník Financial Times s odvolaním sa na tri zdroje zapojené do projektu. Facebook ohlásil plán vytvorenia novej digitálnej meny vlani v júni, odvtedy svoj projekt výrazne upravil, aby pre neho zabezpečil súhlas regulačných orgánov. Podľa FT sa Asociácia Libra, ktorá má vydávať a spravovať menu, rozhodla, že digitálna mena bude viazaná na dolár. Tento krok by predstavovať ešte väčšie obmedzenie ambícií projektu, než aké asociácia predstavila v apríli v reakcii na odpor voči projektu zo strany regulátorov a politikov.

Bitcoin a euro
Neprehliadnite

Bitcoin sa prudko oslabil. Jeho cena padla o takmer 3- tisíc dolárov

Pôvodne mala byť libra globálnou menou viazanou na kôš rôznych štátnych mien a dlhopisov. Pôvodné plány Facebooku vyvolali medzi regulátormi, centrálnymi bankármi a politikmi obavy, že nová digitálna mena by mohla destabilizovať menovú politiku, uľahčiť prania špinavých peňazí a narušiť ochranu súkromia. Niektoré krajiny, vrátane Nemecka a Francúzska, dali najavo, že sa budú snažiť túto menu zablokovať.

Asociácia Libra, ktorej je Facebook jedným z 27 členov, podľa FT usiluje o to, aby švajčiarsky regulátor súhlasil s vydaním radu digitálnych mien nazývaných stablecoiny, ktoré budú viazané na jednotlivé tradičné meny, a tiež menu viazanú na tieto jednotlivé stablecoiny. Zatiaľ však majú byť k dispozícii len stablecoiny kryté dolárom, ďalšie meny majú byť spustené neskôr.

Archív V. Breinera
Neprehliadnite

Slovensko má s konšpiráciami problém, situácia je kritická na Facebooku

Asociácia Libra na žiadosť o komentár nereagovala. Švajčiarsky regulátor FINMA iba potvrdil svoje vyhlásenie z apríla, kedy uviedol, že prijal žiadosť o platobnej licencii pre libru, napísala agentúra Reuters. Stablecoin je formou kryptomeny, ktorá je vytvorená tak, aby minimalizovala nestabilitu ceny bežnú u klasických kryptomien, ako sú Bitcoin. Je preto viazaná na určité aktíva, ako sú peniaze, zlato alebo kovy. Je tak teoreticky vhodnejšia pre platby a prevody peňazí.