Nórsko zatiaľ neobnoví očkovanie vakcínou proti chorobe Covid-19 od firmy AstraZeneca. S odvolaním sa na svoje zdroje to uviedla nórska televízia TV2. Používanie tejto vakcíny nórske úrady pozastavili pred dvoma týždňami po tom, čo bolo po jej podaní niekoľko ľudí hospitalizovaných s krvácaním, krvnými zrazeninami a nízkym počtom krvných doštičiek. Niektorí z nich neskôr zomreli.

Dánsko už vo štvrtok oznámilo, že potrebuje viac času na posúdenie, či medzi vakcínou a spomínanými komplikáciami nie je súvislosť. Krajina preto nebude vakcínu, ktorú vyvinula britsko-švédska firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, používať ani ďalšie tri týždne.

Ako dlho si chce nechať na ďalšie rozhodovanie o osude vakcíny Nórsko, nie je známe. Nórsky ústav verejného zdravia by mal oficiálne zverejniť svoje stanovisko v 12:00 SEČ.

Francúzi ubezpečujú, že očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca je poskytuje dostatočnú ochranu.
Neprehliadnite

Dánsko aj naďalej nebude očkovať vakcínou od firmy AstraZeneca

Mnoho európskych krajín v uplynulých dvoch týždňoch pozastavilo podávanie vakcíny od AstraZenecy. Mnohé z týchto štátov ale obnovili očkovanie po tom, čo Európska agentúra pre lieky (EMA) uviedla, že vakcína je bezpečná. Prínos tohto preparátu podľa EMA stále prevyšuje možné riziká. Agentúra však dodala, že zatiaľ nie je možné úplne vylúčiť súvislosť medzi vakcínou a niekoľkými výnimočnými prípadmi ťažkostí a že skúmanie týchto prípadov bude pokračovať.

V Nórsku sa u piatich ľudí očkovaných vakcínou od AstraZenecy objavila kombinácia krvácania, krvných zrazenín a nízkeho počtu krvných doštičiek a traja z nich neskôr zomreli. Ďalšia žena zomrela na krvácanie do mozgu. Všetci postihnutí boli pomerne mladí a nie je známe, že by trpeli nejakou vážnou chorobou.