Nórsko v pondelok zastavilo prevádzku mobilnej aplikácie sledujúcej pohyb ľudí, ktorá mala pomôcť krajine bojovať s koronavírusovou pandémiou. Dôvodom sú obavy z narušenia súkromia jej používateľov, informovala agentúra AP.

Podľa Nórskeho úradu verejného zdravotníctva (NIPH) by rozhodnutie zastaviť aplikáciu v prípade zvýšenia počtu infikovaných oslabilo pripravenosť krajiny reagovať na takúto situáciu. Nórska agentúra na ochranu údajov (Datatilsynet) však tvrdí, že vďaka aktuálne nízkemu počtu infikovaných by sa mala otvoriť diskusia o ochrane súkromia a možnom zneužívaní osobných údajov.

EBE 12 Washington - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas tlačovej konferencie v sídle americkej diplomacie vo Washingtone 20. mája 2020. FOTOTASR/AP
Secretary of State Mike Pompeo speaks during a press briefing at the State Department on Wednesday, May 20, 2020, in Washington. (Nicholas Kamm/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Ministri zahraničných vecí EÚ rokovali s Mikeom Pompeom

Z dôvodu obáv z prípadnej druhej vlny pandémie alebo výskytu ďalších ohnísk budú predstavitelia úradu verejného zdravotníctva v piatok diskutovať s Datatilsynetom o možnosti opätovného spustenia aplikácie.

Aplikácia vzbudzovala obavy najmä z dôvodu, že na sledovanie pohybu ľudí využíva dáta zo systému GPS a údaje na centrálne servery prenáša každú hodinu. Aplikáciu Smittestopp nórske úrady pozastavili krátko pred zverejnením správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International analyzujúcej monitorovacie aplikácie, ktoré krajiny sveta používajú v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka Monika Jankovská vychádza z budovy Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Nitre v pondelok 15. júna 2020. Jankovskú zadržali v marci 2020 pri policajnej akcii Hmla. V súčasnosti čelí vo väzbe trestnému stíhaniu za korupčnú trestnú činnosť. Začiatkom júna sa vzdala funkcie sudkyne. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

5 top udalostí dňa: Jankovská v NAKA ešte nezaspievala a odsúdenie Američana v Rusku za špionáž

Zo správy, ktorá skúmala aplikácie z krajín Európy, Blízkeho východu a severnej Afriky vyplynulo, že pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, nórska aplikácia je jednou z najnebezpečnejších kvôli jej sledovaniu polohy používateľov v reálnom alebo takmer reálnom čase. AI sa so svojimi zisteniami podelila s nórskymi úradmi a Datatilsynetom ešte začiatkom júna. Nórsko podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa od začiatku pandémie eviduje 8 639 prípadov a 242 úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19. Týždenne v krajine pribudne 20 až 50 infikovaných.