Noc so šéfkou MMF vo Washingtone. Strávil ju grécky minister financií

Grécky minister financií Janis Varufakis neformálnym oblečením zrejme inšpiroval aj šéfku MMF Christine Lagardeovú. Zdroj: SITA/AP

„Minister Varufakis a ja sme si vymenili názory na súčasný vývoj a zhodli sme sa, že efektívna spolupráca je v záujme všetkých,“ uviedla vo svojom vyhlásení Ch. Lagardeová. „Pokračujúca neistota nie je v gréckom záujme a ja vítam potvrdenie zo strany pána ministra, že k úhrade dlžnej sumy fondu dôjde 9. apríla,“ dodala.

Grécky denník Ta Nea na svojom serveri v nedeľu s odvolaním sa na vládne zdroje upozornil, že J. Varufakis išiel do Washingtonu požiadať MMF, aby Grécku umožnil prípadný odklad splátky dlžnej sumy asi 470 miliónov eur pre prípad, že by sa Atény v priebehu apríla nedohodli s medzinárodnými veriteľmi na uvoľnení ďalšej finančnej pomoci.

Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať EÚ a MMF o finančnú pomoc. Dohodlo sa už na dvoch záchranných programoch v celkovom objeme 240 miliárd eur.

Eurozóna koncom februára predbežne súhlasila so štvormesačným predĺžením záchranného programu pre Grécko, výplatu zostávajúcich 7,2 miliardy eur však pozastavila do zhodnotenia reformných plánov novej gréckej vlády. Odhaduje sa, že ak Grécko nezíska ďalšiu pomoc, v prípade plnenia všetkých dlhových záväzkov sa mu 20. apríla minú peniaze.

Minister J. Varufakis uviedol, že dohodu s veriteľmi chcú Atény uzavrieť na schôdzke ministrov financií eurozóny 24. apríla. „Na schôdzke euroskupiny 24. apríla musíme urobiť záver týkajúci sa dohody z 20. februára,“ povedal minister gréckemu denníku Naftemporiki.

Námestník gréckeho ministra financií Dimitris Mardas v sobotu uviedol, že Atény majú k dispozícii peniaze na zaplatenie dlhu MMF, je ale na vláde, aby sa rozhodla, či tak urobí. Grécky minister vnútra pritom už v polovici minulého týždňa naznačil, že kabinet dá prednosť iným platbám. „Pokiaľ do 9. apríla neprídu peniaze, zaplatíme najskôr platy a dôchodky tu v Grécku a potom našich zahraničných partnerov požiadame, aby s tým súhlasili a aby pochopili, že nezaplatíme MMF tie peniaze včas,“ uviedol Nikos Vutsis. Vláda však neskôr poprela, že toto je jej oficiálny postoj.

Grécko 1. apríla odoslalo svojim veriteľom aktualizovaný zoznam reforiem. Vláda v Aténach dúfa, že tak uspokojí ich požiadavky na detailnejšie informácie o reformných krokoch a otvorí krajine prístup k sľúbenej finančnej pomoci, ktorá má zabrániť gréckemu bankrotu. Šéfka MMF uviedla, že diskusie medzi technickými expertmi veriteľskej trojky, teda Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a MMF, a gréckymi predstaviteľmi budú v Aténach i v Bruseli pokračovať už v pondelok.

Grécky minister financií po rokovaniach s Ch. Lagardeovou novinárom povedal, že jeho vláda má v pláne urobiť v Grécku „hlboké reformy“ a chce zároveň zlepšiť „efektívnosť rokovaní“ s veriteľmi.