Vláda chce zaradiť zelené výrobky a služby do nižšej sadzby DPH, informuje portál e15.cz.

„Neuvažujeme iba v kontexte štvorročného volebného obdobia, ale pozeráme sa ďalej,“ uviedol ministra práce a sociálnych vecí Marian Jurečka. „Preto je našou prioritou starostlivosti o životné prostredie. Jej podstatnou súčasťou je zabezpečenie dostatočného množstva udržateľnej energie pre všetkých občanov. Podporujeme rozvoj obnoviteľných zdrojov energie,“ povedal minister.

Pôžičky aj rekonštrukcie

„Medzi ďalšie možnosti by sa určite dalo zahrnúť požičiavanie kníh, rekonštrukcie bytov a domov, nízkoemisné vykurovanie či pokrytie kvalitným internetovým pripojením v rámci politiky digitalizácie,“ dodal Jurečka.

Už začiatkom decembra sa únijné krajiny dohodli na tovare a službách, ktorí výrazne rozšíria aktuálny zoznam. Zhoda nastala najmä pri solárnych paneloch, zelenom vykurovaní či napríklad pri elektrických bicykloch. Niektorú produkty by mohli patriť do skupiny so superzníženou sadzbou nula až päť percent. Týkať by sa to malo základných potravín, liekov, detských plienok, prepravy osôb, ochranných pomôcok či rozvozu vody.

Šetrné k životnému prostrediu

„Pre mňa osobne má určité zvýhodnenie výrobkov alebo služieb šetrných k životnému prostrediu veľký zmysel, napokon náš daňový systém už takto zvýhodňuje napríklad opravy bicyklov a obuvi, úpravu odevov a textilných výrobkov či napríklad recyklovateľné obaly,“ uviedla ministerka životného prostredia Anna Hubáčková, zdôrazňuje však, že je potrebná dohoda so šéfom štátnej kasy Zbynkom Stanjurom.

Strana Starostov a nezávislých návrh podporuje. „Určite by som súhlasila s určitou zníženou sadzbou na ekologicky šetrné výrobky. Ďalším návrhom by malo byť zníženie dane na recyklované výrobky,“ domnieva sa poslankyňa Jana Krutáková (STAN), predsedníčka snemovného výboru pre životné prostredie.

Podpora zdravých potravín

Podľa Jozefa Bernarda, predsedu rozpočtového výboru by vláda mala podporiť aj zdravé potraviny, informuje portál. „Junk food (potraviny s vysokým obsahom kalórií z cukru a/alebo tuku, s malým množstvom vlákniny, bielkovín, vitamínov, minerálov alebo iných dôležitých foriem nutričnej hodnoty – pozn. red.) považujem za ohromný problém Európy a USA,“ zdôrazňuje Bernard.

„Nezdravé, priemyselne spracované potraviny majú na svedomí globálny nárast obezity od sedemdesiatych rokov minulého storočia. To prináša rozmach civilizačných chorôb, zaťaženie zdravotníckych rozpočtov a deštrukciu kvality života,“ vymenoval.

Aktuálne sú u našich západných susedov tri sadzby dane. Väčšina tovarov a služieb spadá pod základnú 21-percentnú daň, 15-percentná sa vzťahuje na potraviny alebo hromadnú dopravu. Desaťpercentná platí pri liekoch, dojčenskej výžive, knihách či hudobninách.

Ďalšie dôležité správy

Svet by sa mal zamerať na obnoviteľné zdroje elektrickej energie, ktoré do ovzdušia neprodukujú veľké množstvo škodlivého oxidu uhličitého.
Neprehliadnite

Politika Európskej únie pri zdaňovaní energie nie je v súlade s cieľmi v oblasti klímy