Pri jednorazových peňažných príspevkoch na kompenzáciu výdavkov spojených s ťažkým zdravotným postihnutím, napríklad na úpravu bytu, kúpu vozidla či pomôcky, sa upraví určovanie výšky príspevku tak, že osoby s najnižšími príjmami dostanú kompenzáciu v takmer plnej výške.

Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorú v stredu odobrila vláda. Novelu ešte prerokuje i parlament.

Pri cene pomôcky, či úpravy bytu alebo vozidla, by mali po novom osoby s postihnutím, ktorých príjem nepresahuje životné minimum, dostať kompenzáciu nákladov od 90 do 98 percent v závislosti od výšky nákladov.

Minister Krajniak vytiahol nástroj, ktorý celé roky zvyšoval atraktivitu stavebného sporenia
Neprehliadnite

Krajniak: Preveríme, či sa zamestnávateľ môže zamestnanca pýtať, či je očkovaný

Ak je príjem osoby do dvojnásobku životného minima, kompenzácia je od 90 do 95 percent, pri trojnásobku od 85 do 90 percent, pri štvornásobku od 70 do 80 percent a pri päťnásobku životného minima od 50 do 70 percent. Takisto od ceny a od príjmu závisí aj percentuálna výška príspevku pri oprave pomôcky.

Pri cene zdvíhacieho zariadenia bude kompenzácia pri osobe s príjmom maximálne do úrovne životného minima na úrovni 98 % z ceny zariadenia, pri dvojnásobku 95 %, trojnásobku 90 %, štvornásobku 85 % a pri osobách, ktorých príjem je do päťnásobku úrovne životného minima, je kompenzácia na úrovni 80 % ceny.

Slovensko po odobrení plánu obnovy môže už v lete získať 800 miliónov eur
Neprehliadnite

Zabudnite na lepšiu penziu, bude nižšia o desiatky eur. Krajniak hľadá úspory, štát ich míňa

Pri kúpe motorového vozidla bude môcť postihnutá osoba s príjmom na úrovni životného minima dostať kompenzáciu vo výške 90 percent ceny auta, pri dvojnásobku 85 percent, pri trojnásobku 80 percent, štvornásobku 70 percent a pri päťnásobku životného minima pôjde o 55-percentnú kompenzáciu. Legislatíva však počíta s maximálnou cenou vozidla 13 277,57 eura.

Novela by zaviedla aj možnosť, aby lekársku posudkovú činnosť vykonávali nielen lekári so špecializáciou, ale aj lekári, ktorí získali odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností v inom odbore.

Ministerstvo práce vyčíslilo, že novela ukrojí zo štátneho rozpočtu každoročne od roku 2022 po rok 2024 okolo 280.000 eur.

Vláda navrhuje, aby novela nadobudla účinnosť 31. decembra tohto roka, pri niektorých ustanoveniach od 1. januára 2022. 

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Neprehliadnite

Budúcoročná minimálna mzda sa zvýši o 23 eur, bude na úrovni 646 eur mesačne