Pätina krajín sa dokázala vrátiť aspoň na 90 percent do predpandemickej úrovne vnútroštátnych letov. V niektorých krajinách objem vnútroštátnych letov pred pandémiou dokonca prekračuje. Patrí sem napríklad USA, Austrália alebo Francúzsko. Inde ostáva vnútroštátna letecká doprava na zlomkoch pôvodných hodnôt, napríklad v Kanade, Thajsku alebo na Novom Zélande. Ukazuje to štúdia Recovery Insights: Ready for Takeoff? spoločnosti Mastercard.

Opatrné uvoľňovanie uzávery hraníc naďalej obmedzuje možnosti cestovania a tým aj oživenie cestovného ruchu. Avšak tam, kde k odstráneniu prekážok došlo, napríklad medzi Novým Zélandom a Austráliou, alebo Spojenými štátmi, Južnou Amerikou a Karibikom, sa objemy ciest vrátili na predpandemickú úroveň, alebo ich dokonca prekonávajú.

WA 10 Lisabon - Muž s ochranným rúškom kráča okolo zatvorenej cestovnej kancelárie v Lisabone v stredu 27. januára 2021. Za uplynulý týždeň v Portugalsku zaznamenali najväčší denný prírastok prípadov nákazy aj úmrtí na 100.000 obyvateľov na svete, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. FOTO TASR/AP


A ma wearing a face mask walks by a closed travel agency in Lisbon, Wednesday, Jan. 27, 2021. Portugal has had the world's worst rate of new daily cases and deaths per 100,000 popula
Neprehliadnite

Cestovkám bude poskytnutá pomoc, zavedú sa nástroje motivácie k očkovaniu

„Hoci došlo v mnohých krajinách k veľmi výraznému oživeniu vnútroštátnych letov, nedokáže sa celý segment spamätať zo dňa na deň. Pandémia spôsobila pokles výdajov v cestovnom ruchu na úroveň, aká tu nebola viac ako pätnásť rokov. Aj keď neistota pretrváva, mohli by odložené úspory, túžba opäť cestovať na väčšie vzdialenosti a uvoľňovanie protiepidemických opatrení v jednotlivých krajinách poskytnúť cestovnému ruchu potrebný vietor do plachiet,“ povedal Bricklin Dwyer, hlavný ekonóm spoločnosti Mastercard a vedúci inštitútu Mastercard Economics Institute.

Štúdia ďalej ukázala, že cestovanie autom sa stalo hitom a pokračovať bude aj naďalej. Výdavky za pohonné hmoty celosvetovo vzrástli o 13 percent. Okrem áut začali byť populárnejšie aj iné dopravné prostriedky. Rast obratu zaznamenali napríklad aj u predajcov lodí (o 30 percent) alebo bicyklov (o 62 percent). Rast zaznamenali aj predajcovia kufrov a cestovných tašiek.