Mnoho krajín v Ázii, Afrike či južnej Amerike v súčasnosti nie je veľmi nadšených z toho, že majú konfrontovať ruského prezidenta Vladimira Putina. Pre nich je vojna na Ukrajine vzdialenou regionálnou vojnou, ktorá sa ich netýka. V ich očiach sa G7 tiež zvyčajne nehrnie riešiť regionálne vojny v Afrike či Ázii, píše Bloomberg.

V Madride sa stretli lídri 30 členov NATO. Vo svetle Putinovho ťaženia sa zdá, že táto aliancia od čias studenej vojny ešte nikdy nebola taká jednotná. Ako jeden z príkladov jednoty možno uviesť skutočnosť, že Aliancia posilnila svoje východné krídlo. Takisto prijme novú stratégiu, ktorej cieľom je lepšia ochrana Estónska, Lotyšska a Litvy.

No ako to už v rodine býva zvykom, aj v Aliancii panuje isté napätie. Turecko bolo vždy prelietavým spojencom. Voči jedenému z členov NATO, Grécku, sa správa viac ako k nepriateľovi než priateľovi, konštatuje Bloomberg.

Krajina nikoho

Turecko sa pre krátkozrakosť svojho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ocitlo v krajine nikoho. Z geopolitického hľadiska nie je súčasťou Západu, no ani mimo neho. Nie je ani skutočne demokratické, ani úplne autokratické. Ani dôveryhodné, ani nepriateľské.

Ostatné krajiny regiónu sa tiež ocitli v akomsi vákuu. Niekoľko balkánskych národov, ako aj Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko, chcú vstúpiť do EÚ, no vedia, že si musia zopár desaťročí počkať. Ak vôbec bude EÚ s ich členstvom súhlasiť. Bloomberg sa zamýšľa nad tým, akú pozíciu zaujme také Srbsko, ktoré sa ocitlo medzi Európou a svojím starým priateľom Ruskom.

A čo zvyšok sveta? Krajiny Ázie, Afriky či južnej Ameriky sú domovom väčšiny svetového obyvateľstva, no ich zastúpenie na summite G7 v Bavorských Alpách bolo skromné. Tak ako počas studenej vojny, aj teraz si tieto krajiny radšej poistia svoje šance a ostanú neutrálne.

Neutralita nie je trvalým riešením

Západní lídri majú pred sebou úlohu, konštatuje Bloomberg. Musia dostať zvyšok sveta z tejto krajiny nikoho. Preto by krajinám, ktoré sľubujú pomoc v boji proti autokratom v Moskve a Pekingu, mali ponúknuť štedrú podporu vo forme dolárov, eur či niečoho iného.

Takisto by mali týmto krajinám pripomenúť, že neutralita nie je trvalou možnosťou. Bloomberg cituje nedávno zosnulého arcibiskupa Desmonda Tutua, ktorý raz povedal, že ak je človek neutrálny v nespravodlivých situáciách, tak si vybral stranu despotu. „Ak slon pristúpi myši chvost a vy poviete, že ste neutrálny, tak tá myš vám za vašu neutralitu nepoďakuje,“ povedal Tutu. V dnešnom svete je Putin týmto slonom a Ukrajina myšou, konštatuje Bloomberg a dodáva, že krajina niekoho nie je dobrým miestom pre život.

Ďalšie dôležité správy

WA 59 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022. USA a EÚ uvalili na Moskvu bezprecedentné sankcie po tom, ako Putin 24. februára vyslal vojská na Ukrajinu. Príval ochromujúcich sankcií ho prinútil hľadať nové trhy a posilňovať vzťahy s krajinami v Afrike a Ázii. BRICS je zoskupenie piatich rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika (JAR). Zosku
Neprehliadnite

Lídri G7 sa zaviazali ekonomicky poškodiť Rusko za inváziu na Ukrajinu