Nezisková organizácia Výskum Thomasa Alva Edisona, ktorá je prepojená na majiteľa Kliniky Kostka Pavla Kostku, vrátila dotáciu od premiéra. Ten jej ešte minulý rok odklepol zo svojej rezervy 20-tisíc eur. Peniaze mala neziskovka použiť na kapitálové výdavky s účelovým určením na modernizáciu pracoviska, nákup technického vybavenia a zdravotníckych pomôcok. 

Podľa informácií redakcie TREND.sk neziskovka zaslala Úradu vlády 21. marca list, v ktorom žiadala o číslo účtu, na ktorý môže dotáciu vrátiť. Dôvod, pre ktorý sa tak mala rozhodnúť, bola vraj medializácia spoločnosti aj samotnej dotácie. O dva dni na to Úrad vlády SR číslo účtu poslal a tento týždeň vo štvrtok neziskovka vrátila späť celú čiastku 20-tisíc eur.

List so žiadosťou o vrátenie peňazí prišiel na Úrad vlády len krátko po tom, ako sa TREND začal zaujímať o detailné vyúčtovanie tejto dotácie. Podľa zmluvy ho už totiž mal mať od neziskovky na stole. Peniaze na účet úradu vedený v Štátnej pokladnici prišli v ten istý deň, ako týždenník TREND priniesol informáciu, že za dotáciou mohol stáť bývalý šéf tlačového a informačného odboru Úradu vlády a súčasný štátny tajomník ministerstva školstva Erik Tomáš.

Jeho manželka pochádza rovnako ako P. Kostka zo Spišskej Belej a študovali aj na rovnakej Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Podľa informácií TRENDU sa majú osobne poznať. Úrad vlády aj E. Tomáš odmietli, že by neziskovka dostala dotáciu na základe tejto známosti.

Výskum Thomasa Alva Edisona oficiálne zakladala Slávka Kostková, finančná manažérka kliník Kostka a spolupodnikateľka P. Kostku, s ktorým založili desať eseročiek. Všetky sú registrované na rovnakú adresu v Spišskej Belej, kde sídli aj Kostkova klinika. Na rovnakej adrese mala až do svojho zrušenia domicil aj neziskovka.

Na najvyšší a najzáhadnejší príspevok z premiérovej rezervy pre neziskovú organizáciu poukázala organizácia Transparency International Slovensko po tom, ako poslanec Miroslav Beblavý upozornil na lukratívne zmluvy kliník P. Kostku so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.