Najnižšia nezamestnanosť zostáva v Česku, kde oproti januáru aj vlaňajšiemu februáru klesla o 0,1 bodu na 2,4 percenta. Vo svojej správe to v piatok uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Vlani vo februári nezamestnanosť v EÚ predstavovala 6,2 percenta.

V eurozóne zostala miera nezamestnanosti na januárovej úrovni 6,6 percenta. Vlani vo februári tam predstavovala 6,8 percenta.
Eurostat odhadol, že vo februári bolo v celej EÚ bez práce 13,120 milióna ľudí, z toho 11,142 milióna v eurozóne. Oproti vlaňajšiemu februáru sa počet nezamestnaných v EÚ znížil o 247-tisíc a v krajinách platiacich eurom o 257-tisíc.

Okrem Česka bola miera nezamestnanosti nižšia ako tri percentá aj v Poľsku a Nemecku. Na Malte predstavovala rovná tri percentá. Naopak, nad desať percent zostáva miera nezamestnanosti v Španielsku a Grécku, aj keď v oboch týchto krajinách sa v porovnaní s vlaňajším februárom znížila.

Eurostat vo svojich výpočtoch vychádza zo všeobecne používanej štandardnej definície nezamestnanosti Medzinárodnej organizácie práce. Tá počíta medzi nezamestnaných tých, ktorí si v posledných štyroch týždňoch aktívne hľadali prácu a sú schopní nastúpiť v najbližších dvoch týždňoch.

V prípade Českej republiky Eurostat používa údaje Českého štatistického úradu (ČSÚ), ktoré sa líšia od údajov Úradu práce ČR. Podľa tých miera nezamestnanosti v Česku vo februári zostala na januárových 3,9 percenta. ČSÚ vychádza pri miere nezamestnanosti z výberového zisťovania pracovných síl, Úrad práce z počtu registrovaných uchádzačov o zamestnanie.

Ďalšie dôležité správy

Image: 0172414318, License: Rights managed, A tram passes the euro sculpture in Willy Brandt Platz., Place: Frankfurt, Germany, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.sk, Corbis
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne výrazne klesla, dosiahla najnižšiu úroveň za rok