Následky neplatenia zdravotného poistenia sú pre poistencov čoraz závažnejšie. V minulom roku sa zákonom sprísnili sankcie za omeškanie platieb. Teraz navyše Dôvera prišla s mechanizmom, ktorý zabezpečí, aby sa dlžníci na plánované zákroky nedostali.
Podľa zákona má totiž poistenec, ktorý nezaplatil zdravotné odvody viac ako tri mesiace, nárok len na úhradu akútnej zdravotnej starostlivosti. V praxi sú však takíto poistenci často ošetrení aj v prípade, že ich stav nie je natoľko vážny. Dôvodom je fakt, že lekári nie sú povinní si overiť, či pacient, ktorému poskytujú plánovanú zdravotnú starostlivosť, je neplatičom.
Zoznamy dlžníkov majú zdravotné poisťovne zverejnené na svojich internetových stránkach, lekári však túto informáciu o pacientovi preverujú skôr zriedkavo. Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera prišla s riešením, ktoré zabezpečí, že lekár bude na neplatiča upozornený automaticky.
„Dôvera vďaka online systému nahlasovania hospitalizácií HospiCOM vie vopred o plánovanej hospitalizácii, a preto pri plánovaní nemocnicu upozorňuje, že ide o neplatiča,a teda zdravotná starostlivosť nebude uhradená,“ informovala portál ZdravéZdravotníctvo.sk Monika Šimunová z Dôvery.
V HospiCOME si súkromná poisťovňa vedie zoznam všetkých poistencov, ktorým má byť poskytnutá plánovaná zdravotná starostlivosť. Ak lekár rozhodne, že pacient bude potrebovať hospitalizáciu, no nie akútne, eviduje ho v programe hospiCOM. Dôvera priebežne hospitalizácie schvaľuje. Ak však lekár nahlási na zákrok neplatiča, systém schválenie automaticky odmietne a informuje o tom lekára. Do nemocnice sa tak neplatič dostane až po uhradení dlžoby.
Podľa viacerých oslovených nemocníc, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Union zdravotná poisťovňa zatiaľ neodmietli zaplatiť náklady na plánovanú starostlivosť z dôvodu, že pacient bol neplatičom. Obe poisťovne však pre ZdravéZdravotníctvo.sk potvrdili, že takúto starostlivosť síce nemocnici, či ambulancii uhradia, následne však náklady vymáhajú od dlžníka spolu s dlžnou čiastkou za poistné.
Približne pred rokom sa tiež zvýšil úrok z omeškania. Namiesto sadzby 3,125 percenta sa používa ročná úroková sadzba 15 percent. Úrok sa vyrátava z dlžnej sumy poistného a počtu dní z omeškania. Dlžníci môžu mať problémy aj pri získavaní úverov či eurofondov.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch