Nemecký minister financií Olaf Scholz plánuje reštrukturalizáciu úradu pre finančný dohľad BaFin.  Úlohou zákonodarcov je teraz „preskúmať a zlepšiť ochranné mechanizmy“, povedal pre noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

BaFin musí mať priamo právo na intervenciu a súčasný dvojfázový postup musí byť zrušený, uviedol Scholz. Okrem toho finančný regulátor musí byť schopný „vykonávať špeciálne audity vo väčšom rozsahu ako kedykoľvek doteraz“.

WA 21 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 25. apríla 2019 je logo nemeckého spracovateľa platieb Wirecard v Mníchove. Akcie Wirecard zasiahnutého účtovným škandálom pokračovali v piatok ráno 19. júna 2020 v strmom poklese. Kurz akcie krátko po začiatku obchodovania padol o vyše 21 % na 31,35 eura. Wirecard bol kedysi hviezdou medzi novými európskymi technologickými firmami. FOTO TASR/AP 

FILE - In this  Thursday, April 25, 2019 file photo the logo of financial services company wirecard is pi
Neprehliadnite

Zadlžený Wirecard má veľké pracovisko aj v Košiciach. Zamestnanci sú v neistote

Scholz chce dať úradu „viac práv pri zásahu do kontroly účtovných súvah bez ohľadu na to, či má skupina bankovú divíziu alebo nie“.

Veľkí poskytovatelia platobných služieb by vo všeobecnosti mali podliehať finančnému dohľadu a táto inštitúcia by sa mohla posilniť aj z hľadiska personálu, uviedol minister. „Ak dospejeme k záveru, že BaFin potrebuje viac peňazí, viac pracovných miest a viac kompetencií, vynaložím všetko úsilie, aby som to zabezpečil,“ vyhlásil Scholz.

Zákonodarcovia zo všetkých parlamentných strán vyzvali na reformu úradu, ktorý je pod dohľadom ministerstva financií.

KK22 Aschheim - Na snímke sídlo spoločnosti Wirecard 19. júna 2020 v nemeckom Aschheime. Bank of China (BoC) diskutuje o ukončení úverového rámca pre nemeckú finančnú a technologickú spoločnosť Wirecard AG, ktorú zasiahol účtovný škandál, čo jej skomplikuje boj o prežitie. Wirecard sa v pondelok (22. 6.) priznala, že sporných 1,9 miliardy eur v hotovosti, uvedených v bilancii za rok 2019, čo predstavuje zhruba štvrtinu jej aktív, zrejme neexistuje. FOTO TASR/AP
In this Friday June 19, 2020 photo
Neprehliadnite

Nemecká opozícia vyzvala na parlamentné vyšetrovanie bankrotu Wirecard

Poskytovateľ platobných služieb Wirecard, ktorý bol takmer dva roky zaradený v indexe Dax, nedávno pripustil, že chýbajúcich 1,9 miliardy eur v jeho účtovníctve pravdepodobne neexistuje.

Spoločnosť už podala návrh na vyhlásenie konkurzu a prokurátori vyšetrujú bývalého generálneho riaditeľa Markusa Brauna. Manipulácie v účtovníctve pritom zostali roky neobjavené. Wirecard spracováva bezhotovostné platby pre obchodníkov, a to v prípade klasického aj online predaja.