Nemecko bude túto zimu zápasiť s nedostatkom zemného plynu, hoci zásoby sa dopĺňajú v súlade s vládnymi cieľmi, píše agentúra Bloomberg.

Zásoby na dva a pol mesiaca

Bloomberg cituje šéfa Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví (Bundesnetzagentur) Klausa Müllera, podľa ktorého doplnenie zásob plynu na 95 percent do novembra by pokrylo potreby vykurovania, priemyslu a energetiky len na dva a pol mesiaca, ak by Rusko úplne prerušilo dodávky. Zásoby sú momentálne naplnené na 77 percent, s dvojtýždňovým predstihom, poznamenal.

Nemecko, ktoré je silne závislé od ruského plynu, sa snaží naplniť svoje zásoby na zimu po tom, čo Moskva drasticky obmedzila toky na kľúčovom plynovode Nord Stream, čím sa ešte viac zhoršila najväčšia energetická kríza v Európe za posledné desaťročia. Podľa všetkého pretrvá do budúceho roka, píše Bloomberg.

Nemecká vláda už vyzvala na nižšiu spotrebu, varovala pred zavedením prídelového systému a tento týždeň zaviedla poplatok za používanie plynu.

„Sme o niečo rýchlejší, ako sme bývali, pokiaľ ide o dopĺňanie zásob, ale to neznamená, že by sme si mali oddýchnuť," povedal Müller.

Ťažko dosiahnuteľný cieľ

Varoval, že s rizikom chladnejšej jesene, ako je obvyklé, a možnosťou ďalšieho prerušenia dodávok by mohol byť vládou stanovený cieľ doplnenia zásob na 85 percent do októbra náročný. Podľa neho je splnenie novembrového cieľa (95 percent) pravdepodobne „ťažko dosiahnuteľné“, pretože niektoré zásobníky si vyžadujú viac času na naplnenie.

„Nemôžem vám sľúbiť, že všetky zásobníky v Nemecku budú v novembri plné na 95 percent, a to ani za dobrých podmienok ponuky a dopytu... V najlepšom prípade splnia cieľ tri štvrtiny z nich," uviedol Müller.

Ruské toky plynu cez Nord Stream v súčasnosti predstavujú len asi 20 percent kapacity, čo vyvolalo opakované varovania nemeckej vlády, že dodávky môžu byť kedykoľvek úplne prerušené v rámci krokov Moskvy za protiruské sankcie v dôsledku jej invázie na Ukrajinu.

Kroky na zmiernenie krízy

Bloomberg uvádza, že Nemecko už podniká kroky na zmiernenie krízy v dodávkach vrátane dohody uzavretej tento týždeň o dovoze skvapalneného zemného plynu cez dva nové terminály. Taktiež prehodnocuje myšlienku ponechať svoje zostávajúce jadrové reaktory v prevádzke po nariadenom postupnom vyraďovaní v tomto roku. Tento krok by mohol znížiť spotrebu plynu o tri percentá v roku 2023. Bundesnetzagentur okrem toho zisťuje, ako uprednostniť dodávky do niektorých odvetví, ktoré sa považujú za nevyhnutné pre hospodárstvo, pričom digitálna platforma, ktorá má pomôcť pri návrhoch rôznych scenárov, by mala byť pripravená v októbri.

Priemysel by však nemal očakávať, že Bundesnetzagentur stanoví pevný poriadok odpájania spoločností od plynu.

„Ešte nevieme, ako sa bude kríza vyvíjať. Nemôžeme poskytnúť žiadnu istotu, že niektorí spotrebitelia nebudú odpojení skôr ako ostatní,“ povedal Müller. „Sme transparentní, ale viem, že to nie je uspokojivá správa," dodal.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 archív Unterreit - Na archívnej snímke logo nemeckého koncernu Uniper, ktoré sa nachádza pri vstupe do firmy v meste Unterreit. Uniper, najväčší nemecký dovozca plynu, ktorý v dôsledku vysokých cien plynu zápasí s finančnými problémami, bol prinútený vziať si núdzový úver vo výške 2 miliárd eur od štátnej rozvojovej banky KfW. Tým plne vyčerpal úverový rámec od KfW. Pre výpadok dodávok z Ruska je firma pod tlakom. Aby dokázala plniť svoje záväzky, musí nakupovať drahý plyn na trhu, čo konc
Neprehliadnite

Obmedzenie dodávok ruského plynu stlačilo nemeckú energofirmu Uniper do straty