Člen nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michael Kretschmer v utorok vyzval k tomu, aby jadrové elektrárne v Nemecku fungovali aj po ich plánovanej odstávke, ku ktorej má dojsť na jar budúceho roka. Podľa Euractivu tak urobil počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým ministrom hospodárstva Robertom Habeckom.

Kretschmer, ktorý je premiérom nemeckej spolkovej krajiny Sasko, vyzval k diplomatickému ukončeniu vojny a dodal, že vo svojej snahe zabezpečiť si dodávky energie by sa Nemecko následne malo znovu obrátiť na Rusko.

Snažiť sa veci riešiť bez ruského plynu by podľa neho bolo „z historického hľadiska ignorantské a z geopolitického hľadiska chybou“.

Habeck mu však obratom pripomenul, že to bol ruský prezident „Vladimir Putin, kto zastavil dodávky plynu“.

Habeckovo turné

Sasko je desiatym regiónom, ktorý Habeck od nástupu do funkcie navštívil. Snaží sa totiž na svoju stranu získať šéfov spolkových krajín. Tí v rámci nemeckého spolkového systému disponujú dôležitými právomocami a minister by preto rád získal ich podporu pre svoje plány v oblasti ekologickejších dodávok energie.

Habeck a Kretschmer však vždy hľadali spoločnú reč ťažko. Minister z tábora Zelených totiž presadzuje obnoviteľné zdroje energie a voči Rusku sa ostro vymedzuje, kým saský premiér z tábora konzervatívcov svoje proruské názory otvorene prezentuje a od začiatku vojny na Ukrajine sa pre ne už niekoľkokrát dostal na titulné strany novín.

Ďalšie dôležité správy

Aerial,View,Of,Berlin,Skyline,And,Spree,River,In,Beautiful
Neprehliadnite

Každá dvanásta nemecká firma zvažuje presun produkcie do zahraničia