Nemecko podporí prijatie Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO), ak oň tieto krajiny požiadajú. Potvrdil to v utorok nemecký kancelár Olaf Scholz na stretnutí s premiérkami Fínska a Švédska – Sannou Marinovou a Magdalenou Anderssonovou – počas neverejného zasadania spolkového kabinetu v Mesebergu pri Berlíne. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Rozhodnutia o podaní žiadosti o členstvo v Aliancii by museli prijať obe krajiny, povedal Scholz. ,,Pre nás je ale jasné: Ak by sa tieto dve krajiny rozhodli, že chcú patriť k NATO, môžu rátať s našou podporou," vyhlásil spolkový kancelár.

O podpore zo strany Berlína uistil Scholz aj nezávisle od členstva týchto dvoch krajín v Severoatlantickej aliancii či v čase, kým sa o takomto členstve bude rozhodovať, spresňuje DPA. Predsedníčky vlád Švédska a Fínska sa predtým zúčastnili na rokovaní nemeckého spolkového kabinetu. V oboch krajinách prebieha od vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu úsilie o vstup do NATO, konštatuje DPA.

Generálny tajomník tejto vojenskej aliancie Jens Stoltenberg im už v prípade podania žiadosti o členstvo prisľúbil rýchle prijatie.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom v Berlíne vo štvrtok 31. marca 2022. 
FOTO TASR/AP 

German Chancellor Olaf Scholz attends a news conference with Austria's Chancellor Karl Nehammer after a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Thursday, March 31, 2022. (Steffi Loos/Pool via AP)
Neprehliadnite

Ukrajinský veľvyslanec kritizoval Scholza za to, že ešte nebol v Kyjeve