Nemecké úrady odovzdali Moskve prepisy rozhovorov s ruským opozičným lídrom Alexejom Navaľným v rámci vyšetrovania jeho otrávenia. Podľa tlačovej agentúry Reuters to v sobotu oznámil hovorca nemeckého ministerstva spravodlivosti s tým, že Berlín požaduje dôkladné preskúmanie tohto prípadu.

Daný rezort ďalej uviedol, že Rusko má teraz všetky informácie, ktoré sú potrebné na vykonanie kriminálneho vyšetrovania Navaľného vlaňajšej otravy vrátane vzoriek jeho krvi a tkaniva.

Otravený právnik a aktivista Navalnyj
Neprehliadnite

Ruský opozičný politik Navaľnyj sa chce vrátiť do Ruska

„Nemecká vláda dúfa, že ruské úrady bezodkladne pristúpia ku všetkým nevyhnutným krokom a vyjasnia zločin, ktorý bol spáchaný na pánovi Navaľnom. Táto záležitosť sa musí vyriešiť v Rusku. Vyžaduje si to vyšetrovanie zodpovedajúce závažnosti tohto trestného činu," dodal hovorca.

Navaľnyj, ktorý sa liečil v Nemecku, sa plánuje v nedeľu letecky vrátiť do vlasti - po prvý raz od svojho otrávenia, a to napriek tomu, že mu po návrate hrozí bezprostredné uväznenie.

Dlhoročný kritik Kremľa obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina z toho, že nariadil jeho otrávenie nervovoparalytickou látkou skupiny Novičok. Niekoľko jeho stúpencov ho vyzýva, aby z dôvodu svojej bezpečnosti zostal v zahraničí. Putin odmieta tvrdenia, že dal úradom pokyn na otrávenie Navaľného. Ak by podľa Putinových slov chceli ruskí agenti Navaľného zavraždiť, svoju úlohu by boli určite dokončili, píše Reuters.

KK54 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí počas videokonferencie Valdajského diskusného klubu 22. októbra 2020 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že dal osobný súhlas na prevoz opozičného ruského politika Alexeja Navaľného do Nemecka po tom, ako bol ten v auguste otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin gestures while speaking at the annual meeting of the Valdai Discussion Club via video conference a
Neprehliadnite

Súd v Moskve dostal žiadosť o väzobné stíhanie Navaľného

Nemecké ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo, že Navaľného vypočúvala prokuratúra v Berlíne, čo poskytlo „rozsiahle odpovede" na otázky predložené generálnym prokurátorom Ruskej federácie. Tieto prepisy boli poskytnuté Moskve, ako to umožňuje Európsky dohovor o vzájomnej právnej pomoci, uviedol hovorca.

Ruská väzenská služba vo štvrtok uviedla, že je povinná zadržať tohto opozičného politika hneď po tom, ako sa vráti do vlasti.

Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) koncom decembra Navaľného upozornila, že ho môžu umiestniť do väzby, ak sa okamžite neprihlási v jej kancelárii v súlade s podmienkami svojho podmienečného trestu z roku 2014.

WA 17 Berlín - Na snímke, ktorú ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zverejnil na svojom konte na sociálnej sieti Istagram, sedí na lavičke v stredu 23. septembra 2020. Navaľnyj tvrdí, že za pokusom o jeho otrávenie je ruský prezident Vladimir Putin. Napriek prežitej skúsenosti nepociťuje strach. Uviedol to v rozhovore pre najnovšie vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel, z ktorého výňatky priniesli svetové tlačové agentúry.  Potvrdil tiež, že po liečbe v Nemecku sa vráti do Ruska. Navaľného p
Neprehliadnite

Nemecko si otravu Navaľného vymyslelo. Ide o lživý príbeh, tvrdí Rusko

Ten mu udelili pre obvinenia zo sprenevery a prania peňazí, ktoré Navaľnyj odmieta ako politicky motivované. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že tento verdikt bol nezákonný.

Navaľného vyšetrujú od konca minulého roka tiež pre obvinenia z podvodu. Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) tvrdí, že spolu s ďalšími osobami použil na "osobné účely" v prepočte 3,9 milióna eur, ktoré darcovia poskytli jeho fondu na boj proti korupcii.