Vládna pomoc bude podľa ministra hospodárstva a ochrany klímy Roberta Habecka zahŕňať platby, ktoré vyrovnajú vyššie náklady v súvislosti so snahou znižovať škodlivé uhlíkové emisie. Minister dodal, že budovanie dekarbonizovaných dodávateľských reťazcov je jedinou možnosťou, ako môže Nemecko udržať kľúčové odvetvia v chode.

Chcú pomáhať, ale len s mierou

„Nemal by tu byť nedostatok vládnej podpory, ale, samozrejme, nechceme ani poskytovať nadmernú pomoc," povedal minister na konferencii s podnikateľmi. „Firmy, ktoré teraz chcú presadiť zmeny, by sme mali podporiť a kompenzovať im ceny, ktoré nemožno na trhu dosiahnuť," dodal minister k plánom spoločností prejsť k ekologickejším zdrojom energie.

Bod zvratu 

Takzvané uhlíkové zmluvy, ktoré v zásade kompenzujú firmám vyššie náklady na bezuhlíkovú výrobu, Nemecko môžu vyjsť hrubým odhadom na pol bilióna eur. Minister hovoril o sume, ktorá je zhruba v polovici trojcifernej hodnoty v miliardách eur.

Až výroba - ktorá môže zahŕňať cement, oceľ a chemikálie - dosiahne konkurencieschopnú úroveň, časť týchto nákladov bude štátu vrátená. „V určitej fáze dosiahneme bod zvratu, pretože ceny oxidu uhličitého sa zvýšia a obchody s emisnými kvótami pôjdu hore. Výroba sa z toho dôvodu potom zlacní," povedal minister.

Ďalšie dôležité správy

EBE 42 Berlín - Na snímke osoba s dáždnikom stojí pred Brandenburskou bránou v snežení v Berlíne 9. decembra 2021. FOTO TASR/AP

A person stands under an umbrella stands in the snow in front of the Brandenburg Gate, in Berlin, Thursday, Dec. 9, 2021. (Christoph Soeder/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecko bude elektrinu už len dovážať, Zelení žiadajú aj rýchly koniec používania uhlia