Nemecko poskytne 130 miliárd eur v rámci stimulačného balíka na naštartovanie ekonomiky, vážne zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu, oznámila v stredu kancelárka Angela Merkelová.

Opatrenia, načrtnuté v 15-stranovom dokumente, majú široký záber. Napríklad bude dočasne znížená daň z pridanej hodnoty (DPH), rodiny dostanú 300 eur na každé dieťa a ľudia kupujúci elektrické autá získajú od vlády dvojnásobne vyššiu dotáciu 6000 eur, informovala tlačová agentúra AFP.

Angela Merkelová
Neprehliadnite

Merkelová: Očkovacia látka na koronavírus musí byť dostupná pre všetkých ľudí

„Rozsah balíka dosiahne výšku 130 miliárd eur na obdobie rokov 2020-2021. Z tejto sumy poskytne 120 miliárd spolková vláda," uviedla A. Merkelová.

„Máme ekonomický stimulačný balík, balík zameraný na budúcnosť a okrem toho teraz riešime aj naše povinnosti voči Európe a medzinárodným kruhom,“ dodala nemecká kancelárka.

A. Merkelová spomenula milióny zamestnancov v Nemecku, ktorí majú skrátený pracovný čas. A pokračovala: „To ukazuje, aká krehká a nestabilná je celá situácia, a prečo musíme dodať ekonomike stimul, ak chceme zachovať pracovné miesta.“
„Musíme vyjsť z tejto krízy energicky,“ uviedol minister financií Olaf Scholz.

Nový stimul bude doplňovať masívny záchranný balík vo výške 1,1 bilióna eur, ktorý bol schválený už v marci - ten pozostáva z garantovaných pôžičiek, dotácií a programov pre skrátený pracovný čas, aby nemuselo dôjsť k prepúšťaniu zamestnancov.