Nemecký minister H. Seehofer odmietol skritizovať saské samosprávne orgány za to, že povolili spomínaný pochod, ktorý bol zachytený na videozázname a vyvolal v Nemecku vlnu pobúrenia. Vyhlásil však, že urobí „všetko, čo je v možnostiach demokratického štátu, pre to, aby bojoval proti pravicovému radikalizmu“.

Pochod v meste Plauen organizovala relatívne malá politická strana Tretia cesta, ktorá má podľa nemeckých tajných služieb úzke vzťahy s pravicovými extrémistami. Demonštráciu sprevádzalo hlasné bubnovanie mnohých jeho účastníkov, ktoré pripomínalo bubnovanie niekdajšej Hitlerovej mládeže. Účastníci pokrikovali heslá ako „Preč s cudzincami-kriminálnikmi!“ či „Národný socializmus!“.

Saská polícia informovala, že na pochode sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Protidemonštrantov k nim nepustili.

Polícia v súvislosti s pochodom zadržala celkovo deväť ľudí pre zákonom zakázané zahaľovanie tváre a jednu ďalšiu osobu pre urážku policajta. Daný deň však označila za úspech, pretože v Plauene nedošlo k nijakému násiliu.

Z piatkovej odpovede nemeckého ministerstva vnútra na otázku Slobodnej demokratickej strany (FDP), o ktorej informovali agentúra DPA i denník Die Zeit, vyplýva, že v Nemecku je aktívnych približne 24-tisíc pravicových extrémistov, pričom viac ako polovica z nich môže mať sklony k násiliu.