Občania Nemecka, ktorí boli plne zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19 alebo ho prekonali, by už od tohto víkendu nemuseli dodržiavať protiepidemické opatrenia. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v utorok schválila vláda a v nasledujúcich dňoch sa ním budú zaoberať obe komory parlamentu, uviedla agentúra DPA.

Ako uviedla ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová, obe skupiny obyvateľstva po schválení nariadenia nebudú musieť dodržiavať zákaz vychádzania a obmedzenia pri stretávaní s inými osobami. Pri vstupe do obchodov a iných prevádzok nemusia predložiť doklad o negatívnom výsledku testu na koronavírus. Po návrate zo zahraničia nemusia byť v karanténe - ak neprichádzajú z rizikovej oblasti. Aj na nich sa však budú naďalej vzťahovať opatrenia o nosení rúšok a dodržiavaní rozstupov.

WA 10 Berlín - Lietadlo regionálnej leteckej spoločnosti Air France Hop pristáva za súmraku na  Letisku Berlín-Tegel vo štvrtok 5. novembra 2020. Letisko, ktoré leží severozápadne od centra mesta, zatvoria v nedeľu 8. novembra. FOTO TASR/DPA 


dpatopbilder - 05.11.2020, Berlin: Eine Maschine der Regionalfluggesellschaft Air France Hop landet in der Abenddämmerung auf dem Flughafen Berlin-Tegel. Foto: Christoph Soeder/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Obrazom: Bývalé berlínske letisko Tegel definitívne končí

Doklad o úplnom očkovaní by sa mal mať papierovú alebo digitálnu podobu, pričom akceptovať sa budú verzie v nemčine, angličtine, francúzštine, taliančine alebo španielčine. Od poslednej vakcinácie musí uplynúť najmenej 14 dní. Dokladom o prekonaní covidu bude pozitívny laboratórny test PCR, starý najmenej 28 dní a najviac šesť mesiacov.

Ak Spolkový snem a Spolková rada nariadenie schvália podľa plánu na svojom štvrtkovom, respektíve piatkovom zasadnutí, môže začať platiť už v sobotu.