Nemeckej polícii sa podarilo odhaliť a vyradiť z prevádzky platformu na takzvanom darknete, na ktorej sa predávali drogy, falošné úradné dokumenty i bankovky. V tlačovej správe o tom v utorok informovali špeciálny policajný útvar a oddelenie generálnej prokuratúry, ktoré sa zameriavajú na kybernetickú kriminalitu. Podľa nich išlo o zrejme najväčší nelegálny internetový obchod na svete. Zadržať sa podarilo aj jeho prevádzkovateľa.

Darknet je neverejná a ťažko prístupná časť internetu, ktorú zločinci používajú k nelegálnym obchodom. Okrem drog sa tam dajú zohnať zbrane, lieky či falošné doklady. Užívatelia na darknetu vystupujú anonymne. Platforma, ktorú sa podarilo nemeckej polícii vyradiť z prevádzky, sa volala DarkMarket. Jej prevádzkovateľa, 34-ročného Austrálčana, zadržali policajti na severe Nemecka, v blízkosti hranice s Dánskom.

Hacker
Neprehliadnite

Počítačoví kriminálnici sa obohacujú na úkor pandémie, tvrdí Europol

,,DarkMarket bol až do uzatvorenia s takmer 500-tisíc užívateľmi a viac ako 2 400 predajcami celosvetovo zrejme najväčším obchodom na darknete," uvádza tlačová správa. Celkom sa na platforme uskutočnilo na 320-tisíc transakcií, za ktoré sa platilo kryptomenami: 4 650 Bitcoin a 12 800 Monero. Podľa aktuálneho kurzu by to bolo zhruba 140 miliónov eur.

Okrem nemeckej polície sa na odhalení a vyradení DarkMarketu z prevádzky podieľali aj policajti z USA, Austrálie, Británie, Dánska, Švajčiarska, Ukrajiny a Moldavska. Práve v posledných dvoch spomenutých krajinách boli umiestnené servery.