Nemecko už tri mesiace ponúka super lacné mesačné lístky vo verejnej doprave. Len deväť eur stačí na miestne vlaky, metro, električky a autobusy, čo zvýhodnilo miestnych, ale aj turistov na ceste po krajine. Schéma bola zavedená v snahe podporiť používanie verejnej dopravy a zmierniť bremeno inflácie a vysokých nákladov na energie v dôsledku vojny na Ukrajine.

Lístky si už kúpilo viac ako 52 miliónov ľudí. Podľa organizácie pre riadenie verejnej dopravy v Nemecku VDV menej áut na cestách znížilo emisie oxidu uhličitého o 1,8 milióna ton, píše portál weforum.org.

Pozitívny vplyv na klímu

„Lístok v hodnote deväť eur odbremenil občanov nielen finančne, ale mal aj jednoznačne pozitívny vplyv na klímu,“ povedal Oliver Wolff, generálny riaditeľ VDV.

Vedci z Potsdamskej univerzity zistili, že úroveň znečistenia ovzdušia klesla až o sedem percent v reakcii na zavedenie zľavnených lístkov.
Štúdia nadväzuje na nedávnu správu Svetového ekonomického fóra o udržateľnej cestnej doprave, ktorá vyzývala na cenovo dostupnú verejnú dopravu.

Viac cestujúcich

Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn uviedla, že sama predala 26 miliónov lístkov za deväť eur a zaznamenala 10-percentný nárast počtu cestujúcich počas letných mesiacov.

Šlo o výrazné zníženie ceny. Mesačné lístky na miestnu dopravu v Berlíne bežne stoja 107 eur. V prieskume medzi novými kupujúcimi mesačných lístkov na verejnú dopravu od júna viac ako polovica uviedla, že hlavným stimulom je nízka cena.

Platnosť deväťeurového lístka mala vypršať na konci augusta, no mnohí zástancovia presadzujú jej predĺženie. "Všetci zodpovední aktéri by preto teraz mali rýchlo rozhodnúť o pokračovaní a ďalšom rozvoji takejto ponuky,“ dodal O. Wolff. „Ak berieme zmenu dopravy a klímy vážne, musíme konať hneď.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Scholz: Mesačný lístok na vlak za deväť eur bol jeden z našich najlepších nápadov