Nemecké ministerstvo hospodárstva vyšetruje kvôli možnému porušeniu zákazu vývozu firmu Bosch. Vyvezený tovar mohol totiž slúžiť civilným aj vojenským účelom, napísal dnes týždenník Der Spiegel. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba už skôr povedal, že Ukrajina, ktorá čelí ruskej invázii, našla súčiastky od firmy Bosch v ruských ozbrojených vozidlách.

Súčiastky v ruských vozidlách

„Pred niekoľkými dňami naša armáda zabavila ruské pechotné vozidlá - a my sme sa pozreli do jedného z týchto vozidiel a videli sme, že jednu z hlavných súčastí, ktoré to vozidlo poháňajú, skutočne dodala spoločnosť Bosch," povedal Kuleba nemeckej moderátorke Anne Willovej v jej nedeľnom politickom programe na kanáli ARD. „Nie je správne, že Nemecko malo v posledných rokoch rozsiahlu obrannú spoluprácu s Ruskom," dodal minister.

Prípad súvisí so sankciami Európskej únie, ktoré od ruskej anexie Krymu z roku 2014 obmedzili vývoz tovaru dvojakého použitia. Bosch uviedol, že ho ukrajinské ministerstvo vo veci kontaktovalo, a potvrdil, že išlo skutočne o jeho výrobok. Tvrdí ale, že ho nedodal priamo výrobcovia spomínaných vozidiel.

„Bosch nové objednávky z Ruska a od ruských výrobcov automobilov už neprijíma, pokiaľ ide o objednávky náhradných dielov pre predajcov a dielne. Zastavili sme aj dodávky existujúcich objednávok v Rusku," uviedol hovorca firmy.

Porušenie sankcií

Spolková vláda bude informácie o porušení sankcií odovzdávať priamo príslušným orgánom vyšetrovania a prokuratúre, uviedlo ministerstvo hospodárstva. Zdroje z nemeckej vlády tvrdia, že sa tak už stalo.

Vývoz tovaru s dvojakým použitím je dlhodobo kontroverzný, pretože ho firmy a nemecké úrady len veľmi ťažko kontrolujú, upozornil Der Spiegel. Zásadná je spolupráca s krajinami, kam sa tovar vyviezol, čo je v prípade ruských colných orgánov krajne nepravdepodobné, dodáva denník.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Volkswagen a Bosch budú spolupracovať v oblasti automatizácie riadenia