„Včera nepadlo nebo na Slovákov,“ vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko po neúspešnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Niektorí právnici pritom označili zámerné vhadzovanie prázdnych hlasovacích lístkov do urny za sabotáž, keďže poslanci vedome paralyzovali nezastupiteľnú súdnu inštanciu. Následky sa už prejavujú.

Koaliční poslanci síce opakujú, že sa nič hrozné nestalo, pretože ústavný súd fungoval len s dvoma senátmi aj v minulosti, ale je to len chabá výhovorka. Teraz je totiž situácia iná, keďže v Košiciach zostávajú len štyria sudcovia, ktorí nedokážu rozhodovať v pléne.

Za nefunkčný ústavný súd už platíme

Plénum ústavného súdu Zdroj: TASR

A práve plénum v minimálnom počte sedem sudcov malo rozhodnúť o pozastavení účinnosti zákona o špeciálnom odvode pre obchodné reťazce. Toto podanie opozičných poslancov leží v Košiciach od januára a patrí do balíka 23 vecí, ktorými sa už plénum nestihlo zaoberať.

Pozastavenie účinnosti spornej normy mohlo zastaviť alebo aspoň pribrzdiť zdražovanie potravín, ktoré obchodníci preventívne spustili už od januára a je najvyššie za posledných pätnásť rokov. Prvé platby nového odvodu majú totiž uhradiť v marci a túto skutočnosť zohľadňujú vo svojej cenotvorbe už od Nového roka.

Keďže normu napadli obchodníci

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa