Zoskupenie štátov G7 nedovolí Rusku, aby túto zimu obyvateľov Ukrajiny „vyhladovalo“. Vo štvrtok to na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7 povedala šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková. 

Balík zimnej pomoci pre Ukrajinu

„Nedovolíme, aby brutalita tejto vojny cez zimu vyhladovala zástupy seniorov, detí, mladých ľudí a rodín,“ vyhlásila A. Baerbocková pred začiatkom stretnutia ministrov. Uviedla tiež zoznam vecí, ktoré budú súčasťou plánovaného balíka „zimnej pomoci pre Ukrajinu“ – generátory, ohrievače, stany, postele či prikrývky.

Geopolitické problémy východnej Ázie

Annalena Baerbocková sa tiež v mene krajín G7 vyjadrila na adresu Severnej Kórey, ktorá nedávno vypálila ďalšiu sériu balistických striel. Uviedla, že „štáty G7 čo najhlbšie odsudzujú toto porušenie medzinárodného práva“.

Nemecká ministerka zahraničných vecí, ktorej vlasť aktuálne zoskupeniu G7 aj predsedá, tiež dodala, že G7 je pripravená označiť Čínu za svoju konkurenciu.

„Japonsko (nasledujúca predsednícka krajiny G7) opakovane upozorňuje na to, že Čína sa v posledných rokoch mení a že už nie je len partnerom vo veciach medzinárodných otázok, ale i konkurenciou a súperom,“ vyhlásila A. Baerbocková. 

Ministri zahraničných vecí skupiny G7, do ktorej patria okrem Nemecka a Japonska aj Kanada, Francúzsko, Taliansko, Spojené štáty a Británia, budú v nemeckom Münsteri rokovať do piatka.

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Soul - Na snímke ľudia sledujú televízne spravodajstvo s odpalom severokórejskej balistickej strely na archívnom zábere v Soule 3. novembra 2022. Severná Kórea v noci na štvrtok odpálila na Japonské more medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM), ktorej let sa však zrejme nevydaril. Okrem toho vystrelila ešte dve balistické strely krátkeho doletu, informovala juhokórejská armáda. FOTO TASR/AP

A TV screen showing a news program reporting about North Korea's missile launch with file foota
Neprehliadnite

Severná Kórea vypálila do mora ďalšiu balistickú raketu