Koniec mrazenej pizze k nedeľňajšiemu obedu či sláva víkendovým prechádzkam medzi regálmi! Aj takto ironicky vítajú Maďari znovuotvorenie hypermarketov, supermarketov a diskontných predajní, pre ktoré začal platiť 15. marca 2015 zákaz nedeľňajšieho predaja.

Maďarsko si po 25 rokoch neobmedzeného nakupovania aj počas víkendov a sviatkov muselo zvykať na sobotňajšie predzásobovanie. V nedeľu zostali totiž otvorené iba predajne s pekárenským a mliekarenským sortimentom, novinové stánky, kvetinárstva a obchody na železničných stanicách a letiskách.

Výnimku dostali aj rodinné obchody s rozlohou do 200 metrov štvorcových, v ktorých minimálne pätinový podiel pripadal rodinným vlastníkom. Maďarský premiér V. Orbán sa vtedy netajil túžbou oslabiť týmto opatrením zahraničné obchodné reťazce, ktoré profitovali na nedeľňajších nákupoch.

Kontroverzný „zákon o povinnom odpočinku v nedeľu“ napokon parlament v zrýchlenom konaní v utorok zrušil. Za zrušenie zahlasovalo 163 prítomných poslancov, jedenásti sa zdržali. Koniec zákazu nepodporili iba dvaja poslanci. Obchodníci budú môcť otvoriť prevádzky už túto nedeľu.

Odvrátenie hroziaceho referenda

Návrh predložil minister Antal Rogán, ktorý riadi kabinet úradu predsedu vlády a minister národného hospodárstva Mihály Varga z Orbánovho Fideszu. Zrušenie zákazu odôvodnili rozdelením spoločnosti, ktoré vyvolal kontroverzný zákon.

Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) iniciovala ešte na jar minulého roka vyhlásenie referenda, v ktorom mali Maďari rozhodnúť o zachovaní alebo zrušení tohto zákazu. Referendové otázky jej však neprešli v Národnej volebnej komisii (NVB). Len minulý týždeň ich odobril maďarský najvyšší súd, 200-tisíc podpisov potrebných pre vyhlásenie referenda však už opozícia nestihla vyzbierať.

Jej úsilie prekazilo utorkové schválenie návrhu vlády na čele s V. Orbánom, ktorý ešte minulý rok obhajoval zavedenie zákazu „kresťanskými hodnotami“ a „ochranou rodiny“. Podľa opozície sa týmto krokom zbabelo vyhol konfrontácii s hlasom ľudu.

Vláda však pravdepodobne ušetrila miliardy forintov, ktoré by zhltlo referendum. Šanca na vyzbieranie potrebného množstva podpisov bola totiž veľmi veľká. V prospech zrušenia zákazu nedeľného predaja hovorili výsledky prieskumov verejnej mienky. V poslednom od ústavu Ipsos sa za opätovné otvorenie predajní v nedeľu vyslovili dve tretiny opýtaných.

Česi chcú zatvoriť obchody cez sviatky

O obmedzení predaja počas najvýznamnejších sviatkov v súčasnosti uvažuje Česko. Tento týždeň o tom bude rokovať český parlament, informovala agentúra ČTK. Hospodárska komora a Zväz obchodu a cestovného ruchu avizovali, že ak dôjde k jeho schváleniu, obrátia sa na Ústavný súd, aby preskúmal ústavnosť tohto návrhu. Pre časť obchodníkov je podľa nich diskriminačný a v rozpore s európskym trendom. Ten údajne ukazuje, že veľa štátov ustupuje od regulácie otváracích hodín.