18:39 V Bratislave bola najnižšia účasť v najväčšej mestskej časti, Petržalke. Dosiahla len 34,59 percenta, čo predstavuje iba o niečo viac ako tretinu oprávnených voličov.

Naopak najvyššia volebná účasť bola v menšej mestskej časti Čunovo, kde dosiahla 72,86 percenta. Víťazka nepotrebovala ani tisíc hlasov. Celková účasť v Bratislave bola 40,67 percenta.

17:46 Polícia dostala v súvislosti s voľbami spolu 349 podaní, z toho 137 v deň volieb. V nedeľu to na tlačovej konferencii potvrdil viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka.

„V prípade trestných oznámení išlo najmä o trestné činy korupcie, tých sme zaevidovali 20, v jednej veci už bolo vznesené obvinenie. Ďalej to boli trestné činy ohovárania či poškodzovania cudzej veci,“ doplnil R. Bozalka s tým, že šlo napríklad o poškodzovanie bilbordov.

Priestupky sa podľa policajného viceprezidenta týkali drobného poškodzovania majetku, išlo aj o priestupky proti občianskemu spolužitiu a verejnému poriadku.

16:38 Komunálne voľby si zopakuje 43 samospráv, dôvody sú rôzne. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány na nedeľnej tlačovej konferencii. Komunálne voľby sa konali celkovo v 2919 mestách a obciach.

15:55 Výsledky volieb ukázali, že ľudia v mnohých častiach krajiny chcú zmenu. Na margo komunálnych volieb, ktoré prebehli počas soboty, to uviedol prezident Andrej Kiska.

Podľa prezidenta práve volebné výsledky ukázali, ako si ľudia predstavujú „slušné a poctivé Slovensko“. „Túžba zmeniť Slovensko na kultúrnu krajinu je obrovská. Ľudia odmietli politiku štvavých kampaní, antikampaní, anonymov a osočovania,“ priblížil.

Prezidenta potešilo, že do politiky vstupujú noví ľudia, ktorí „kladú dôraz na riešenia a spoluprácu“. Nálada na zmenu štýlu politiky je podľa neho prísľubom aj do ďalších volieb, ktoré Slovensko čakajú. Prezident tiež zablahoželal všetkým, ktorým ľudia prejavili dôveru. „Verím, že spolu posunieme Slovensko dopredu,“ dodal.

Nedeľné výsledky online: Vallo môže v zastupiteľstve vytvoriť väčšinu

Zdroj: TASR

15:17 V súvislosti s komunálnymi voľbami rieši polícia 127 trestných oznámení. Informovala o tom ministerka vnútra Denisa Saková.

Väčšina trestných oznámení sa má týkať možného ohovárania. „Podrobnosti nepoznám, bližšie informácie môže poskytnúť len polícia,“ uviedla D. Saková s dodatkom, že samotné komunálne voľby prebehli pokojne. Aj sčítavanie hlasov podľa vyjadrenia ministerky prebehlo bez výraznejších problémov.

14:50 Zloženie nitrianskeho mestského zastupiteľstva je pre primátora Mareka Hattasa dobrou správou, ovládnu ho nezávislí poslanci. V 31-člennom mestskom parlamente na základe rozhodnutia voličov získali 11 poslaneckých kresiel nezávislí poslanci a 11 poslaneckých kresiel nezávislí kandidáti Tímu Hattas.

Pravicová koalícia obsadí päť poslaneckých kresiel, troch zástupcov bude mať Smer-SD a Slovenská národná strana. Do mestského zastupiteľstva sa nedostal súčasný primátor Jozef Dvonč (Smer-SD, SNS), ktorý končí aj vo funkcii primátora.

V porovnaní so súčasným mestským zastupiteľstvom sa v nasledujúcom volebnom období výrazne zmení pomer síl v nitrianskom mestskom parlamente. V komunálnych voľbách pred štyrmi rokmi získala koalícia Smer-SD, KDH, SNS 19 poslaneckých kresiel, tri strana Sieť, jedného poslanca mala NOVA a do zastupiteľstva sa dostalo aj osem nezávislých poslancov.

Vo volebnom období 2010 až 2014 bola dominancia koalície Smer-SD, KDH, SNS ešte výraznejšia, mala 28 poslaneckých mandátov. Zastupiteľstvo dopĺňali dvaja nezávislí poslanci, jedno kreslo obsadil poslanec za SDKÚ-DS.

Nedeľné výsledky online: Vallo môže v zastupiteľstve vytvoriť väčšinu

Triumfálny Marek Hattas Zdroj: TASR

14:16 Od tradičného súboja Most-Híd verzus SMK sa voľby posunuli k úplnému chaosu, upozornil Peter Morvay. Mostu sa podarilo získať viac starostov, no pribudlo aj nezávislých víťazov. To však často znamená kandidátov, ktorí do jednej z dvoch strán v minulosti patrili.

13:42 O väčšinu by sa okrem Matúša Valla pri vládnutí mohol oprieť aj košický víťaz Jozef Polaček. Darilo sa jeho tímu Fungujúce Košice, s ktorým by chcel odštartovať zahájením protikorupčného auditu.

V tamojšom zastupiteľstve najviac stratil Smer, ktorý mal v minulom období aj primátora Richarda Rašiho, desať poslancov. Ostali im tak len štyria. Pravicová koalícia okolo SaS získala v 41-člennom zastupiteľstve 12 miest, 18 je úspešných nezávislých kandidátov.

13:05 Takto vyzerajú finálne výsledky vo voľbách bratislavských starostov. Najviac hlasov dostal staronový dúbravský starosta Martin Zaťovič, vo väčších mestských častiach dominovali kandidáti pravice.

Starostovia v Bratislave
(výsledky komunálnych volieb)
Mestská časť Príslušnosť/podpora Počet hlasov
Zuzana Aufrichtová Staré Mesto SaS, OĽaNO, KDH, SME RODINA, OKS, NOVA, ZZ, DÚ 6104
Rudolf Kusý Nové Mesto NEKA 9011
Ján Hrčka Petržalka SaS, NOVA, KDH, OKS, SME RODINA – Boris Kollár 10659
Martin Chren Ružinov NEKA 9273
Dana Čahojová Karlova Ves NEKA 8579
Martin Zaťovič Dúbravka SaS, OĽaNO, KDH, SME RODINA, OKS, NOVA, ZZ, DÚ 11007
Michal Drotován Rača NEKA 3889
Lukáš Baňacký Lamač SaS, OĽaNO, KDH, SME RODINA, OKS, NOVA, ZZ, DÚ 1498
Dárius Krajčír Devínska Nová Ves SaS, SME RODINA, NOVA 3170
Martin Kuruc Vrakuňa NEKA 5779
Zoltán Pék Podunajské Biskupice MOST-HÍD, SaS, SME RODINA – Boris Kollár, OKS, NOVA 1527
Jozef Krúpa Záhorská Bystrica NEKA 1605
Michal Vlček Vajnory NEKA 1327
Lucia Tuleková Henčelová Rusovce NEKA 990
Jozef Uhler Jarovce NEKA 749
Gabriela Ferenčáková Čunovo SaS, OĽaNO, KDH, SME RODINA, OKS, NOVA, ZZ, DÚ 535
Ľubica Kolková Devín NEKA 489
PRAMEŇ: Štatistický úrad

12:43 Smer sa nezobudil do pekného rána, ale oslavovať by nemali ani OĽaNO či SaS. Prečítajte si komentár Mariána Leška ku komunálnym voľbám.

12:15 Andrej Danko hovorí o historickom úspechu SNS, Robert Fico sa pri komentovaní výsledkov na TA3 hnevá na novinárov a tvrdí, že Smer o Bratislavu nemal záujem. Považuje ju vraj za zvláštne mesto. Predseda novej strany Spolu Miroslav Beblavý sa zase pochválil, že po prvom roku existencie strana získala 300 kandidátov.

Prehľadné výsledky strán nájdete v našich tabuľkách.

11:40 Po neprehľadných vzťahoch medzi poslancami sa v zastupiteľstve črtá pohodlná väčšina. Primátorov Team Vallo získal 13 mandátov, pravicová koalícia 15. Spolu by mali 28 hlasov v 45-miestnom zastupiteľstve.

11:11 Štatistický úrad už vyhodnotil všetky zápisnice. Volebná účasť napokon neprekročila 49 percent, ako sa pôvodne zdalo – voliť išlo 48,67 percenta oprávnených voličov.

Nedeľné výsledky online: Vallo môže v zastupiteľstve vytvoriť väčšinu

Zdroj: TASR

10:44 Primátorom Pezinka po 16 rokoch nebude Oliver Solga. Zvíťazil tam Igor Hianik s podporou OĽaNO, SaS, PS a Spolu. Z Pezinka pochádza aj kandidátka Progresívneho Slovenska na prezidentku Zuzana Čaputová.

10:31 K porážke Jany Vaľovej, poslankyne Smeru a primátorke mesta Humenné, prispela aj medializácia prípadu Základnej umeleckej školy a zmanipulovaných mestských novín a televízie.

Ľudia vo filme mladého dokumentaristu Eduarda Cichu prirovnávali atmosféru v meste ku komunizmu, kedy sa ľudia zo strachu o zamestnanie nemohli správať slobodne. Mesto na neho za film podalo trestné oznámenie.

„Výsledok v Humennom je ďalším neprehliadnuteľným signálom pre mocných, že na Slovensku si už nebudú môcť len tak robiť, čo chcú,“ povedal E. Cicha pre TREND.

9:54 Do zrátania všetkých výsledkov už Štatistickému úradu chýba len 0,4 percenta z Trnavského kraja, vo zvyšných krajoch sú údaje zrátané. O zložení miestnych zastupiteľstiev vo väčšine menších obcí ale Štatistický úrad informovať nebude, túto povinnosť dostali obce.

9:48 Michal Vlček bude starostom Vajnor, Michal Drotován povedie radnicu v Rači a Lucia Tuleková Henčelová vyhrala v Rusovciach. Všetci traja kandidovali ako nezávislí. Uspela aj opozičná kandidátka Gabriela Ferenčáková v Čunove.

9:30 ĽSNS získala v komunálnych voľbách len jedného starostu. Do všetkých funkcií kandidovalo menej ako 80 členov strany, kým v župných ich boli stovky.

9:24 Z triumfu v bratislavskom Starom meste sa napokon raduje Zuzana Aufrichtová, architektka a urbanistka s podporou parlamentnej opozície aj pôvodnej kandidátky Teamu Vallo Dany Kleinert. Porazila dlhoročného člena Smeru Martina Borguľu.

V miestnom zastupiteľstve budú hneď traja poslanci Národnej rady, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ondrej Dostál a Peter Osuský. S výnimkou Martina Gajdoša sú zvyšní 22 poslanci kandidátmi Teamu Vallo alebo pravice, informoval Denník N.

9:17 V okrese Bratislava IV sa darilo súčasným šéfom miestnych úradov. Svoj mandát potvrdila starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová (nezávislá), ktorá získala 69 percent hlasov.

Až 90 percent hlasov získal súčasný starosta bratislavskej Dúbravky Martin Zaťovič s podporou parlamentnej opozície, ktorého jedinou protikandidátkou bola Iveta Petrušková zo Smeru.

Uspeli aj Opoziční kandidáti Lukáš Baňovický (Lamač) a Dárius Krajčír (Devínska Nová Ves), v Devíne zvíťazila nezávislá Ľubica Koľková.

9:02 Václav Mika nevie, či sa po prehre vo voľbách bude venovať politike. „Moje rozhodnutie musí ísť racionálnym smerom – som manažér a stále cítim, že som svoj pohľad na mesto a svoju rolu videl skôr manažérsky ako politicky,“ cituje Denník N.

„Viedli sme kampaň, aká podľa mnohých nebola – slušnú, transparentnú a kreatívnu. Sľubujem, že rovnako transparentne chceme riadiť mesto,“ hovorí po úspechu vo voľbách Matúš Vallo. Poďakoval sa aj za príspevky svojim 881 darcom, keďže za ne „okrem lepšej Bratislavy nič nečakali“.

8:51 V Šamoríne a Komárne nahradia primátorov ich zástupcovia. Primátorom Šamorína bude kandidát SMK Csaba Orosz, komárňanským nezávislý Béla Keszegh.

8:44 Starostom v bratislavskom Ružinove sa stal nezávislý mestský poslanec Martin Chren, v Petržalke zvíťazil Ján Hrčka. Ten kandidoval so širokou podporou pravicových strán, skúsenosti získaval ako prednosta úradu populárnej karloveskej starostky Dany Čahojovej. Tá svoj post bez problémov obhájila.

Martin Chren viedol rozsiahlu kampaň, s ktorou mu pomáhal aj Martin Patoprstý, vyfotený s hajlujúcimi kamarátmi. Nevôľu tiež vyvolalo, keď napriek stotisícovej petícii M. Chren hlasoval proti zákazu hazardu, čo pomohlo proces spomaliť. Zákaz dodnes nevstúpil do platnosti pre súdne prieťahy.

Nedeľné výsledky online: Vallo môže v zastupiteľstve vytvoriť väčšinu

Nový starosta Petržalky Ján Hrčka kandidoval so širokou podporou pravicových strán, skúsenosti získaval ako prednosta úradu populárnej karloveskej starostky Dany Čahojovej Zdroj: TASR

8:42 „Keď sa veľa dobrých ľudí spojí, dejú sa úžasné veci. Veľký deň pre Žilinu,“ napísal novozvolený žilinský primátor Peter Fiabáne na Facebooku. V meste ako nezávislý kandidát ukončil 8-ročnú éru Igora Chomu zo Smeru.

8:31 Potvrdil sa trend, že voliči čoraz viac volia nezávislých kandidátov, poznamenáva denník Sme. Kým v roku 2014 bolo takých zvolených 1 104, teraz 1 227.

8:24 Poslancom v Banskej Bystrici sa stal aj rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský, ktorý odmieta preveriť titul Andreja Danka, píše Denník N. Kandidoval pritom v tíme primátora s podporou Smeru a SNS.

Nedeľné výsledky online: Vallo môže v zastupiteľstve vytvoriť väčšinu

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský. Zdroj: TASR

8:19 Najviac starostov a primátorov, 41,77 percenta, zatiaľ získali nezávislí kandidáti. Na druhom mieste nasledujú kandidáti Smeru-SD so ziskom 21,05 percenta. Tretia SNS zatiaľ získala 5,77 percenta starostov a primátorov.

Sledujte priebežné výsledky volieb v prehľadných grafoch tu.

8:04 Svojich starostov už majú aj menšie bratislavské mestské časti. V Podunajských Biskupiciach zvíťazil Zoltán Pék, vo Vrakuni Martin Kuruc. Záhorsku Bystricu povedie Jozef Krúpa, Jarovce Jozef Uhler.

7:49 V Bytči a Hlohovci sa primátori nemenia. Bytču bude riadiť Miroslav Minárčik (Smer), Hlohovec kandidát na TREND Manažéra roka 2017 Miroslav Kollár. Paradoxne ešte nadránom priznával porážku, napokon zvíťazil o desiatky hlasov.

7:45 V bratislavskom Novom meste obhájil post starostu Rudolf Kusý.

7:37 Podľa ranných údajov Štatistického úradu vo voľbách hlasovali viac ako 2 milióny ľudí zo 4,2 milióna oprávnených voličov. Účasť tak dosiahla 49,14 percent.

V porovnaní s poslednými štyrmi komunálnymi voľbami ide o druhú najvyššiu účasť. Volieb do samosprávnych orgánov obcí sa narozdiel od parlamentných zúčastňuje relatívne stabilný podiel voličov, ukázal reportér TRENDU Michal Lehuta.

7:29 V Revúcej sa na primátorsku pozíciu posunie doterajší viceprimátor, Július Buchta (Smer, SNS).

7:12 Primátorom Ružomberka bude aj v ďalšom volebnom období nezávislý Igor Čombor, ktorý porazil druhého Karola Javorku o takmer 500 hlasov.

7:03 Hoci Smer získal viac ako 500 starostov v necelých 3-tisíc slovenských obciach, tieto komunálne voľby nebude môcť prezentovať ako úspech. V Nitre, Žiline i v Košiciach totiž stratil primátorskú stoličku. Z ôsmich krajských miest obsadia radnice len dvaja kandidáti, ktorých Smer v kampani podporil, pričom jedným z nich je pravicovo založený Richard Rybníček v Trenčíne.

7:00 Komunálne voľby priniesli rozsiahle zmeny v krajských mestách. V Nitre a Žiline vymenili primátorov Smeru aktivisti Marek Hattas a Peter Fiabáne, v Bratislave zvíťazil ďalší aktivista Matúš Vallo. Košického primátora Richarda Rašiho nahradí nezávislý kandidát s podporou parlamentnej opozície Jaroslav Polaček.

V Banskej Bystrici obhájil post primátora nezávislý Ján Nosko (Smer, SNS), v Trnave Peter Bročka a v Trenčíne Richard Rybníček. Ako primátorka Prešova pokračuje Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, NOVA).

Nedeľné výsledky online: Vallo môže v zastupiteľstve vytvoriť väčšinu

Košický víťaz Jaroslav Polaček. Zdroj: TASR