Nebezpečný odpad z testovania na ochorenie Covid-19 by sa mal odovzdať priamo poverenému zariadeniu na nakladanie odpadov. Vyplýva to z návrhu zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákona o odpadoch, ktorý v stredu schválila vláda. Zároveň odobrila aj návrh prijať zákon v skrátenom legislatívnom konaní.

Vo Vrábľoch v Nitrianskom okrese je počas víkendového plošného testovania na ochorenie COVID-19 zriadených deväť odberových miest. Mesto na nich umožnilo testovanie aj ľuďom z iných obcí a miest. Na snímke testovanie v odbernom mieste na Mestskom úrade vo Vrábľoch 10. januára 2021. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Odmeny za celoplošné testovanie zatiaľ nevyplatili stovkám zdravotníkov

S nárastom nebezpečného odpadu sa ráta na odberných miestach v súvislosti s testovaním na ochorenie Covid-19. Cieľom návrhu zákona je umožniť ministerstvu životného prostredia, na základe povolenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia alebo okresného úradu, poverenie zariadenia, aby prijalo a zhodnotilo nebezpečný odpad. Bolo by to nad rámec platného povolenia, uvádza sa v materiáli.

„Ide predovšetkým o väčšie prevádzky, spravidla zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov, ktoré používajú najlepšie dostupné technológie, a kde je zaručené nakladanie s týmito nebezpečnými odpadmi v súlade s relevantnými právnymi predpismi a zároveň dosahovanie ustanovených limitov vo vzťahu k ochrane ovzdušia," uvádza ministerstvo.