Návštevnosť hotelom a penziónom pomaly stúpa, hostí bola v júni len necelá polovica spred dvoch rokov. Návrat zahraničných hostí je stále pomalší, v júni tohto roka tvorili 16 percent hostí, pred dvoma rokmi sa podieľali na návštevnosti 40 percentami. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V júni 2021 navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku takmer 288-tisíc osôb, v ubytovacích zariadeniach strávili návštevníci 807-tisíc nocí.

Návštevníci v ubytovacích zariadeniach
Zdroj: Štatistický úrad SR
Návštevníci v ubytovacích zariadeniach

Boli to dva a pol násobné hodnoty predošlého mesiaca a o polovicu vyššie hodnoty ako pred rokom, ale minuloročný jún a aj tohtoročný máj boli ovplyvnené rekordnými prepadmi pod vplyvom opatrení prijatých v jednotlivých vlnách pandémie ochorenia Covid-19.

Návštevnosť tvorili najmä domáci

V porovnaní so situáciou v rovnakom období pred pandémiou (oproti júnu 2019) bola v hoteloch, penziónoch či ďalších ubytovacích zariadeniach len necelá polovica hostí. Vtedy ubytovacie služby využilo 610-tisíc osôb a hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 1,6 milióna nocí.

Apartmány v hotely v Slovinsku vyjdú turistov na viac ako 1000 eur za noc pre dve osoby. V cene máte len raňajky.
Neprehliadnite

Investície do hotelov vlani rekordne padli, obchody pozastavila pandémia, ukazuje analýza

Aj v mesiaci jún tvorili návštevnosť v hoteloch a penziónoch najmä domáci turisti, tvorili 84-percentný podiel na celkovej návštevnosti (240-tisíc osôb). Najviac domácich turistov navštívilo v júni Žilinský kraj (56-tisíc osôb), Prešovský kraj (51-tisícosôb) a Banskobystrický kraj (38-tisíc osôb). Spolu tieto tri kraje tvorili 60 percent domácej návštevnosti.

Súčasne počas júna ubytovanie v SR využilo 47-tisíc zahraničných návštevníkov s takmer 113-tisíc prenocovaniami. V rovnakom čase pred pandémiou (v júni 2019) navštívilo Slovensko päťkrát viac cudzincov. Aktuálne turisti spoza hraníc tvorili viac ako 16 percent návštevníkov, v júni pred dvoma rokmi to bolo takmer 40 percent.

Najhoršie na tom bola Bratislava

Nízky počet zahraničných turistov bol najviac viditeľný, ako aj po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom cudzinci tvorili v čase pred pandémiou najvýraznejší podiel. Celková návštevnosť regiónu hlavného mesta bola oproti obdobiu spred dvoch rokov nižšia až o 71,5 percenta. Počet zahraničných hostí klesol dokonca až o 84,1 percenta.

V súhrne za mesiace január až jún roku 2021 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 547-tisíc návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 59 percent. Počet domácich návštevníkov poklesol o 49 percent a počet cudzincov o 79 percent. V porovnaní s prvým polrokom 2019 využilo ubytovanie menej o 74 perecent domácich a o 92 percent zahraničných návštevníkov.

V Hoteli FIS na Štrbskom Plese konečne mohli po lockdowne privítať prvých hostí. Poslední ubytovaní hostia odišli ešte 4. januára. Do 21. apríla 2021 bol hotel pre verejnosť zatvorený v dôsledku koronavírusovej pandémie. Hotel v súčasnosti funguje v prísnom protipandemickom obmedzenom režime.
Neprehliadnite

V cestovnom ruchu podniká na Slovensku najviac firiem od roku 2017

Ku koncu druhého štvrťroka poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku 4 586 ubytovacích zariadení. K dispozícii bolo 71-tisíc izieb so 185 800 lôžkami (z toho 167 500 stálych lôžok). Čisté využitie stálych lôžok predstavovalo v druhom štvrťroku 15,1 percenta, využitie izieb 19,4 percenta.

Ubytovacie zariadenia dosiahli v druhom štvrťroku 2021 tržby v hodnote 38,4 milióna eur, ide o dvojnásobok tržieb ako v 2. štvrťroku 2020, keď bola situácia ovplyvnená prvou vlnou pandémie.

Premiér: Návrh k využívaniu COVID preukazov nemá trestať, má pomôcť prevádzkam
Neprehliadnite

Top udalosti v retaili a gastre: Covid automat šitý horúcou ihlou je cesta do pekla