Francúzska krajine pravicová strana Národné združenie podala v piatok návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiérky Élizabeth Bornovej po tom, čo dôchodkovú reformu zaviedla dekrétom bez hlasovania v parlamente.

Poslankyňa RN Laure Lavalettová uviedla, že jej strana bude hlasovať za „všetky predložené návrhy na vyslovenie nedôvery“ vláde. Vyhlásenie prišlo po tom, čo takýto návrh v piatok podali poslanci centristického klubu Liot a podpísali ho i členovia širokej ľavicovej koalície NUPES.

Dôchodková reforma

Francúzska premiérka vo štvrtok oznámila, že vláda schváli reformu dôchodkového systému bez hlasovania v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu. Bornová tesne pred začatím hlasovania o reforme aktivovala článok 49.3 francúzskej ústavy, ktorý vláde umožňuje schváliť niektoré zákony bez hlasovania v dolnej komore parlamentu.

Kompromisný návrh dôchodkovej reformy dosiahli v stredu členovia výboru zloženého zo siedmich poslancov a siedmich senátorov. V tejto podobe ju schválil vo štvrtok predpoludním Senát, horná komora parlamentu, súhlas hornej komory však nebol istý.

Masové protesty vo Francúzsku

Legislatívne návrhy vlády vyvolali vo Francúzsku masové protesty, pretože zvýšia vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.

Úrad starostky francúzskej metropoly Paríž Anne Hidalgovej v piatok zároveň informoval, že v uliciach francúzskeho hlavného mesta leží podľa odhadov 10-tisíc ton nevyzbieraného odpadu v dôsledku štrajku zamestnancov firmy zodpovednej za odvoz komunálneho odpadu.

Podľa jedného zo spolupracovníkov Hidalgovej sa množstvo odpadu zvýšilo z približne 7 000 ton, ktoré odhadovali v uliciach metropoly začiatkom týždňa, keď si zamestnanci odhlasovali predĺženie štrajku najmenej do 20. marca.

Ďalšie dôležité správy

WA 20 Paríž - Francúzska premiérka Élisabeth Bornová vystupuje s prejavom v Národnom zhromaždení v Paríži vo štvrtok 16. marca 2023. Bornová vo štvrtok oznámila, že vláda schváli reformu dôchodkového systému bez hlasovania v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu. Krajne pravicová opozícia potom oznámila, že zvolá hlasovanie o vyslovení nedôvere vlády, ktorým podľa ústavy môže zabrániť schváleniu tohto zákona. Hlasovanie sa musí uskutočniť do 24 hodín. FOTO TASR/AP 

French Prime Ministe
Neprehliadnite

Francúzska opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery vláde