Na rozdiel od komerčne dostupných alternatív ide o riešenie, ktoré je relatívne jednoduché a nemusí byť finančne náročné. Podobný systém mi doma už roky bez problémov funguje.
Riešenie sa nedá použiť u tlakových splachovačov bez zásobnej nádržky. Problém môže vzniknúť aj v rodinných domoch a v domoch bez centrálneho odvetrávania, kde treba vyriešiť, kam vypúšťať z WC misy zachytené pachy.
Princíp
Vo všetkých v súčasnosti používaných, ale aj starších WC splachovačoch, je inštalovaný havarijný prepad vody, cez ktorý môže odtiecť aj veľké množstvo vody do WC misy (napríklad pri netesnosti plavákového ventila). Prepad je u starších systémov, najmä s membránovým splachovačom, riešený samostaným kanálom v stene nádoby splachovača.
U novších systémov je prepad súčasťou splachovacieho mechanizmu (aj u splachovačov vstavaných do steny za WC misou). Priestor nad hladinou vody v nádržke je preto vo fungujúcom splachovači cez tento havarijný prepad trvalo spojený s WC misou. Možno ho preto použiť aj opačným smerom - na odsávanie pachov z misy.
Toto spojenie sa môže prerušiť na krátky čas počas splachovania, čo jeho využitie na odsávanie pachov významne neovplyvní. Moderné nádržky splachovačov sú pomerne dobre utesnené, takže nie je nutné kompenzovať prisávanie falošného vzduchu nasávaného cez netesnosti krytu nádržky. Výkon odsávacieho zariadenia preto nemusí byť príliš veľký. Samozrejme, ak sú prítomné, je vhodné utesniť všetky nevyužité montážne a iné otvory v plášti nádržky.
Konštrukcia
Väčšina nádržiek splachovačov má na bočných stenách dva otvory určené na inštaláciu plavákového ventilu. Jeden z nich je uzatvorený záslepkou. Tento otvor použijeme na pripojenie hadice vedúcej k vlastnému odsávaču.

Zdroj: lekardv
Ak na nádržke otvor nie je, možno ho nástrojom vyrezať - do keramiky je ideálny diamantový vrták (vykružovač s priemerom cca 20 mm), do umelej hmoty obyčajne stačí aj vrták do dreva.
Vŕtame opatrne, malou rýchlosťou, aby sme zabránili vyštiepeniu okrajov otvoru. Do otvoru zasunieme tenkostennú trúbku alebo koleno, na ktoré napojíme hadicu - ideálna je stará hadica od vysávača alebo elektroinštalačná ohybná trúbka s priemerom cca 30 mm.
U splachovacích nádržiek montovaných do steny za WC misou podobne prepojíme nádržku s odsávacou hadicou. Ak je nádržka montovaná do dostatočne utesneného priestoru v stene, stačí prepojenie tohto priestoru s odsávaním.
Pri prestavbe je vhodné myslieť na odsávanie skôr ako WC systém namontujeme. Dodatočná montáž po ukončení všetkých, najmä murárskych prác, môže byť problematická.

Napojenie hadice odsávania na nádržku WC cez otvor určený na inštaláciu plavákového ventila Zdroj: lekardv
Samotný odsávač tvorí ventilátor získaný napríklad zo zdroja starého počítača alebo kúpený v obchode (napr. GME.sk), ktorý zabudujeme do otvoru v elektroinštalačnej krabici. Výfukový otvor o priemere obvodu ventilátora vŕtame do zadnej steny krabice.
Ventilátor prichytíme 4 skrutkami M3 - M4 so zápustnou hlavou upevnenými do zadnej steny krabice tak, aby ho bolo možné neskôr demontovať povolením matiek aj bez demontáže celej krabice.
Vzhľadom na úroveň hluku ventilátora a bezpečnosti je vhodné použiť ventilátor na jednosmerný prúd 12V s čo najväčším priemerom, doplnený o reguláciu obrátok. Pokiaľ máme možnosť výberu, použijeme ventilátor s dvomi vývodmi (červený+ a čierny-).
Ventilátor s tromi vývodmi má tretí vývod určený na riadenie obrátok alebo smeru otáčania ventilátora elektronikou a nemusí po zapojení samotných + a - drôtov správne fungovať (napr. ventilátor 120x120x25, 12 V/451 mA, P = 5,40 W, 3100 RPM).
Do spodnej steny krabice spravíme otvor pre vstup nasávacej hadice vedúcej od nádržky splachovača. Po konečnej montáži krabice vsadíme do tohto otvoru prívodnú hadicu odsávania a z vnútornej strany ju utesníme sanitárnym silikónom.
Do tejto krabice je vhodné umiestniť aj sieťový napájací adaptér (ochrana pred dotykom a lepšie chladenie), vtedy dieru pre prívodný kábel vŕtame tiež zospodu krabice a na utesnenie kábla použijeme káblovú prechodku.
Do kanála centrálneho odsávania spravíme dieru veľkú ako otvor výfuku odsávaného vzduchu a inštalačnú krabicu aj s ventilátorom upevníme 4 samoreznými skrutkami tak, aby lícovala na otvor v kanáli odsávania.
Pre zníženie hluku je dobré krabicu podložiť gumenou alebo polyuretánovou podložkou. Krabicu je vhodné zakúpiť tak veľkú, aby sme do nej umiestnili ventilátor a sieťový adaptér vrátane káblových svoriek. Adaptér je v krabici lepšie chladený obtekajúcim vzduchom a krabica chráni pred náhodným dotykom.

Pohľad na situáciu v inštalačnej šachte. A = sieťový zdroj 230/12 V umiestnený v samostatnej krabici, B = kábel spoločného ovládania ventilátora odsávacej šachty, C = kryt ventilátora odsávania z WC misy (použitý menší ventilátor) a ako kryt obal z motorového oleja, spojený so starou hadicou z vysávača, D = prívodný kábel 230V, E = káble 12V pre ventilátor a LED osvetlenie WC Zdroj: lekardv
Ako zdroj energie môžeme použiť zabudovateľný stabilizovaný zdroj AC/DC 230V~/12 V =, ku ktorému môžeme vyrobiť jednoduchý regulátor obrátok ventilátora. Prívod sieťového napätia pre zdroj je možné vyviesť paralelne od žiarovky osvetlenia WC, takže po vstupe do WC a zapnutí svetla sa spustí aj odsávanie.
Druhou možnosťou je použiť sieťový adaptér s vidlicou na 230V~/12 V=, 3,6W, ktorý má možnosť nastavenia výstupného napätia: 3V, 4,5V, 5V, 6V, 7,5V, 9V, 12V. Adaptér zapojíme do sieťovej zásuvky, ktorú musíme umiestniť aj so sieťovým prívodom neďaleko odsávača, prípadne priamo do krabice odsávača.
Výhodou tohto riešenia je, že zmenou výstupného napätia nastaveného na adaptéri regulujeme obrátky ventilátora - nemusíme preto stavať regulátor rýchlosti obrátok ventilátora.
Nezabudnite, že pracujete so sieťovým napätím. Elektroinštalácia musí byť preto spravená odborne s príslušným krytím. Aj náhodný dotyk s napätím 230V ~ je nebezpečný a pracovať s ním môžu iba osoby s primeranými elektrotechnickými znalosťami.
Je dobré si tiež uvedomiť, že kábel s 230V~, ktorý sa nachádza zvyčajne v inštalačnej šachte, nie je súčasťou vašej bytovej elektroinštalácie. Obyčajne je napájaný zo zdroja určeného pre spoločné priestory domu (spínanie centrálneho odsávania). Preto napojenie sa na tento kábel bez súhlasu správcu alebo majiteľa domu môže byť interpretované a aj postihované ako neoprávnený odber.
Regulácia intenzity odsávania - obrátok ventilátora
Regulátor obrátok umožní nastaviť optimálnu hodnotu odsávania pri minimálnej úrovni hluku produkovaného ventilátorom. U ventilátora s veľkým priemerom stačia voči ventilátoru s menším priemerom na premiestnenie rovnakého objemu vzduchu menšie obrátky, produkuje preto menej hluku a dlhšie vydrží.
Z mojej skúsenosti s týmto systémom vyplýva, že výkon odsávača nemusí byť príliš veľký. Pokiaľ v dome funguje centrálne odvetrávanie WC, môže toto stačiť na účinné odsávanie - stačí hadicou prepojiť nádržku s odsávacím kanálom.
Podobne, najmä u vyšších budov, môže stačiť na trvalé odsávanie komínový efekt v kanáli aj bez použitia ventilátora - treba to vyskúšať.
Jednoduchý regulátor obrátok s použitím jedného výkonového tranzistora je na nasledujúcej schéme. Tranzistor je vhodné umiestniť na chladič, ideálne do krabičky spolu s ventilátorom.

Schéma jednoduchého regulátora obrátok ventilátora Zdroj: lekardv

Návrh umiestnenika súčiastok a spojov jednoduchého regulátora obrátok Zdroj: lekardv
Tranzistor BD677 je dvojitý výkonový tranzistor v Darlingtonovom zapojení v puzdre TO225 a pre použitý ventilátor bez problémov stačí. Medzi emitorom a kolektorom výkonového tranzistoru je antiparalelne zapojená dióda zachytávajúca indukčné špičky z motora.
Potenciometer je lineárny, na občasné nastavenie obrátok motora stačí potenciometrický trimer. Prípadný tretí kábel z ventilátora zostane nezapojený.
Nevýhodou je relatívne veľké výkonové zaťaženie tranzistora. Je preto dobré umiestniť ho na chladič a celý regulátor inštalovať do inštalačnej krabice, kde je chladený odsávaným vzduchom.
Zložitejší, ale modernejší a energeticky výhodnejší je regulátor PWM (pulse width modulation). Ide o reguláciu nespojitú - do motora púšťa elektronika impulzy s meniteľnou šírkou, ktoré riadia výkon a obrátky motora. Pri pulznom riadení zostáva prúd aj napätie počas pulzu stabilné, mení sa iba doba trvania prechodu prúdu motorom. Motor má na rozdiel od predchádzajúceho zapojenia potom rovnakú silu v celom rozsahu obrátok.

Schéma PWM regulátora obrátok ventilátora Zdroj: lekardv

Návrh umiestnenia súčiastok a spojov PWM regulátora obrátok Zdroj: lekardv
Integrovaný obvod 555 je v klasickom zapojení nestabilného klopného obvodu s nemennou frekvenciou. Potenciometrom R3 sa reguluje šírka impulzov a tým aj obrátky motora. Dióda D3 chráni elektroniku pred indukčnými špičkami prichádzajúcimi z motora. Tranzistor BD911 v puzdre TO220 má veľkú výkonovú rezervu, ale aj tak je vhodné ho upevniť na chladič a celý regulátor umiestniť do krabice odsávača.
Hodnoty súčiastok nie sú kritické, výkonové tranzistory je potrebné zvoliť podľa výkonu (prúdu) prechádzajúceho cez motor s relatívne veľkou rezervou. Elektroniku je možné realizovať drôtovými spojmi na dierovanej skúšobnej doske alebo si vyrobiť plošný spoj. Na obrázkoch sú schémy zapojenia obvodov a orientačný návrh dosiek plošných spojov (alebo drôtových spojov na skúšobnej doske) vyrobené v programe Eagle.
Rozpočet
Odsávač | ||
Názov | Počet kusov | Cena v €/ks |
Spájkovacie Cu koleno 22 FF 90° vodovodné | 1 | 1,21 |
Krabica IP65 S-BOX 416-P-TH | 1 | 7,21 |
Ventilátor 120x120x25, 12 V/451 mA, Obrátky = 3100 RPM | 1 | 7,98 |
Káblová vývodka 5 - 10 mm s matkou | 1 | 0,92 |
Spínaný sieťový zdroj 230/12V/1,5A, 18W. Výstupné napätie: 12V * | 1 | 7,60 |
Adaptér sieťový 230/3 - 12V, 3,6W * | 1 | 6,87 |
* výber z možností | ||
Prameň: lekardv |
Regulátor obrátok | ||
Názov | Počet kusov | Cena v €/ks |
Darlingtonov NPN tranzistor BD677, Pd 40W, Puzdro TO225 | 1 | 0,28 |
Dióda 1N4007, 1000V, 1A, DO41 | 1 | 0,05 |
Kondenzátor elektrolytický radiálny 220 uF / 16V | 1 | 0,07 |
Rezistorový trimer ležatý 5 k lineárny | 1 | 0,35 |
Rezistor uhlíkový 4k7 Pz 0,25W, puzdro 0207 | 1 | 0,10 |
Prameň: lekardv |
PWM regulátor obrátok | ||
Názov | Počet kusov | Cena v €/ks |
Integr. obvod časovač SA555N, 0,5 MHz 4,5 - 18V, puzdro DIP8 | 1 | 0,38 |
Pätica na IO 8 pinov, DIL, obyčajná, rozteč 2,54 mm | 1 | 0,08 |
Bipolárny NPN tranzistor BD911, Ic 15A, Pd 90W, Puzdro TO220 | 1 | 0,58 |
Kondenzátor keramický 10n / 50V | 1 | 0,09 |
Kondenzátor keramický 47n / 100V | 1 | 0,05 |
Dióda 1N4148, 72V, 0,2A, DO35 | 2 | 0,10 |
Dióda 1N4007, 1000V, 1A, DO41 | 1 | 0,05 |
Rezistorový trimer ležatý 50k, Lineárny, Pz 0,25W | 1 | 0,35 |
Rezistor uhlíkový 1k, Pz 0,25W, puzdro 0207 | 1 | 0,10 |
Rezistor uhlíkový 56R, Pz 0,25W, puzdro 0207 | 1 | 0,10 |
Prameň: lekardv |