V pondelok sa nad Baltským morom začalo dvojdňové vojenské cvičenie vzdušných síl krajín NATO. Manévre sa začali v období, keď sa Aliancia snaží o posilnenie svojho východného krídla. 

Na vojenskom cvičení sa zúčastňujú jednotky z Británie, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Talianska, Turecka, Estónska, Litvy a Lotyšska.

Cieľom dvojdňových manévrov je nácvik vzletov pri rýchlej reakcii na poplach. Osobitý dôraz sa bude klásť na integráciu španielskej pozemnej jednotky protivzdušnej obrany.

„Prvýkrát sme do našich cvičení zahrnuli aktivity vzdušnej aj pozemnej integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany," uviedol organizátor cvičení Craig Docker z Centra NATO pre spoločné letecké operácie (CAOC) v nemeckom Uedeme.

„To len podčiarkuje, ako spojenci chránia východné krídlo a zároveň sa pripravujú na zmysluplnú realizáciu koncepcie odstrašovania a obrany v pobaltskom regióne," dodal Docker.

Ďalšie dôležité správy

PK 6 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie so slovinským premiérom Robertom Golobom v Berlíne v utorok 12. júla 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz briefs the media after a meeting with the Prime Minister of Slovenia Robert Golob at the chancellery in Berlin, Germany, Tuesday, July 12, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecké jednotky v septembri posilnia východné krídlo NATO