V roku 2010 prišlo NATO s dlhodobým plánom, ktorý mnoho vecí predpovedal správne a v jednej sa hlboko zmýlil, píše agentúra Bloomberg.

Odraz súčasnej situácie

Plán s názvom „Aktívna účasť, moderná obrana“ prijalo NATO na summite v Lisabone v roku 2010. Obsah dokumentu odrážal vtedajšiu situáciu vo svete. Bol plný odkazov na boj proti terorizmu, Afganistan, Balkán či boj proti pirátstvu. V krátkosti hovoril aj o zmene klímy či kybernetickej vojne. Čína sa v ňom nespomínala.

Najironickejšou časťou starého plánu je podľa agentúry odsek, v ktorom sa píše, že NATO pre Rusko nepredstavuje žiadnu hrozbu. Práve naopak, jedným z cieľov aliancie bolo skutočné strategické partnerstvo s Ruskom.

Je pravdou, že NATO pre Rusko nepredstavovalo žiadnu hrozbu ani vtedy a nepredstavuje ju ani teraz, konštatuje agentúra. Zároveň dodáva, že ruský prezident Vladimir Putin je pre Alianciu zaiste hrozbou, o čom svedčí aj jeho vojna proti Ukrajine. Je to testament jeho ambície kontrolovať to, ako Západ k jeho krajine pristupuje.

Posilnenie obrany

NATO tento týždeň po prvý raz od roku 2010 prijme a vydá novú strategickú koncepciu. Je zjavné, že Rusko bude jej hlavnou témou.

Dokument kodifikuje značné posilnenie obrany a pravdepodobne načrtne zvýšenie síl rýchlej reakcie. Dôjde k posilneniu dohľadu, výcviku a zvýšeniu spoločných cvičení.

Koncepcia s veľkou pravdepodobnosťou takisto podčiarkne záväzok Aliancie pre Arktídu, keďže globálne otepľovanie otvára nové zdroje a prepravné trasy. Výsledkom môže byť zvýšenie geopolitického napätia medzi NATO a Ruskom.

Kybernetická vojna sa v novom dokumente bude spomínať oveľa viac ako v dokumente z roku 2010.

Spolupráca s krajinami mimo NATO

K zmene dôjde aj v otázke Číny. V novom dokumente bude Čína vystupovať ako strategický konkurent. NATO nemá v úmysle s Pekingom začať konflikt, no musí byť schopné riešiť obavy v oblasti kybernetického priestoru, ľudských práv a územných nárokov v Juhočínskom mori.

Aktualizovaný dokument takisto zdôrazní spoluprácu s demokraciami mimo NATO vrátane Austrálie, Japonska a Južnej Kórey.

V neposlednom rade dokument privíta žiadosti o členstvo, ktoré sú v súlade s podmienkami vstupu uvedenými v Zmluve o NATO.

Ďalšie dôležité správy

PK 8 Krivolak - Britské bojové vrtuľníky Apache počas vojenských cvičení NATO Swift Response 22 (Rýchla odozva) ponad armádnym výcvikovým areálom Krivolak v centrálnej časti Severného Macedónska vo štvrtok 12. mája 2022. Cvičenia sú zamerané na preukázanie pripravenosti nasadenia pozdĺž východnej hranice NATO a zahŕňajú napríklad zoskoky s padákom na rôznych miestach krajiny. Na manévroch sa zúčastňuje zhruba 10.000 vojakov z 19 krajín. FOTO TASR/AP

British Apache helicopters participate in the
Neprehliadnite

NATO dramaticky zvyšuje počet svojich síl rýchlej reakcie, pribudnú státisíce vojakov