NATO musí robiť viac pre spoločnú bezpečnosť s cieľom chrániť sa pred možnými krokmi Ruska a prezidenta Vladimira Putina. Povedala to v sobotu v Litve nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.

Hrozby zo strany Ruska voči Litve

„Bezpečnosť Litvy je aj bezpečnosťou Nemecka,“ povedala Lambrechtová na vojenskej základni Rukla, kde bol v sobotu slávnostne uvedený do služby veliaci štáb nemecko-vojenskej brigády. Tá bola do Litvy vyslaná v rámci posilnenia obrany východného krídla NATO.

Nemecká ministerka obrany pripomenula hrozby zo strany Ruska voči Litve, ktorá na hraniciach s ruskou enklávou Kaliningrad zavádza do platnosti sankcie Európskej únie, píše Reuters.

Nemecko má v Litve viesť bojovú brigádu NATO

Lambrechtová po slávnosti spolu s litovským ministrom obrany Arvydasom Anušauskasom navštívi spoločné cvičenie nemeckých a litovských vojakov.

Lambrechtová sa predtým v litovskom hlavnom meste Vilnius stretla s premiérkou krajiny Ingridou Šimonyté. Tá nemeckú ministerku ubezpečila o podpore pre nemeckých vojakov zo strany Litvy. „Vysoko si ceníme dlhodobý prínos Nemecka pre bezpečnosť nášho regiónu a záväzok výrazne zvyšovať počet nemeckých vojakov Litve,“ napísala Šimonité na Twitteri.

Nemecko má v Litve viesť bojovú brigádu NATO s 3 000 – 5 000 vojakmi, ktorej súčasťou bude veliaci štáb aj zásoby zbraní a munície. Prvý kontingent nemeckých vojakov do tejto pobaltskej krajiny pricestoval začiatkom septembra. Väčšina príslušníkov brigády však zostane v Nemecku a bude pripravená na prípadné nasadenie v Litve.

Litva má spoločné hranice s ruskou enklávou Kaliningrad i s Bieloruskom, ktoré je spojencom Moskvy, píše DPA.

Ďalšie dôležité správy

PK 6 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie so slovinským premiérom Robertom Golobom v Berlíne v utorok 12. júla 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz briefs the media after a meeting with the Prime Minister of Slovenia Robert Golob at the chancellery in Berlin, Germany, Tuesday, July 12, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecko vysiela obrnenú brigádu na posilnenie obrany NATO v Litve