V roku 2022 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypravila 577 709 vlakov a najazdila približne 37 miliónov kilometrov.

ZSSK vlani nasadila 17 zmodernizovaných osobných vozňov z projektov Európskej únie, pričom ďalších 16 by spoločnosť mala zaradiť do prevádzky v tomto roku. Obsluhovať budú Košický, Prešovský, Žilinský a Banskobystrický kraj. Celková investícia bola vo výške takmer 32 miliónov eur.

Z projektov EÚ má pribudnúť aj desať nových klimatizovaných vozňov druhej triedy s možnosťou prepravy bicyklov pre regionálnu dopravu. Tých vlani ZSSK zaradila do prevádzky šesť. ZSSK priblížila, že vozne pravdepodobne nasadí v Košickom, Prešovskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji.

Národný dopravca vlani zakúpil aj päť ucelených vlakov, multifunkčný rušeň, električkozubačky na tatranské železnice a ozubnicovú železnicu.

V roku 2022 pokračovala výstavba troch stredísk technicko-hygienickej údržby v Nových Zámkoch, Humennom a vo Zvolene s tým, že finišovať by mala v roku 2023. Podľa ZSSK ide o dôležitú investíciu, od ktorej si spoločnosť sľubuje zvýšenie kvality, čistoty a rýchlosti predpísaných kontrol vlakových súprav.

Ďalšie dôležité správy

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstavila dvojčlánkovú dieselmotorovú jednotku 861.1 pre stredné Slovensko v rušňovom depe vo Vrútkach 25. júna 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Rok 2022 bol pre ZSSK rekordný, železnice sa vracajú k trhovým dátam spred pandémie