Spotrebiteľská dôvera v Nemecku sa nečakane zhoršila. Rast počtu novo nakazených chorobou Covid-19 spôsobil, že sa opäť sprísnili obmedzenia pre nákupy, cestovanie aj verejný život v mnohých oblastiach krajiny, ktorá je najväčšou ekonomikou v Európe. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnil inštitút GfK.

Index spotrebiteľskej nálady na mesiac máj sa podľa GfK znížil na mínus 8,8 bodu zo spresnenej hodnoty mínus 6,1 bodu za apríl. Ak je hodnota v záporných číslach, znamená to, že súkromná spotreba v porovnaní s rovnakým obdobím vlani klesne.

Výrazne sa znížili podindexy očakávaného vývoja ekonomiky a osobných príjmov. Naopak indikátor vývoja sklonu k nákupom sa mierne zvýšil. ,,Nádej na ďalšie uvoľnenie reštrikcií a oživenie spotreby boli znateľne utlmené," uviedol analytik GfK Rolf Bürkl. Dodal, že oživenie ekonomiky bude naďalej zaostávať kvôli tretej vlne Covid-19.

Pri prezliekaní postelí premýšľala, aké by to bolo, keby bola v kuchyni a varila.
Neprehliadnite

Vrátiť sa do práce za nižší plat neláka. Krajniak zvažuje prispieť firmám na mzdy

Nemecku sa nedarí dostať pod kontrolu tretiu vlnu epidémie. Jeho snahy komplikuje nákazlivejší variant prvýkrát odhalený v Británii a relatívne pomalé zavádzanie očkovania. Minister financií Olaf Scholz a minister hospodárstva Peter Altmaier sa v uplynulých dňoch vyjadrili, že pred koncom mája nečakajú výrazné zmiernenie obmedzení.

Ak by počet novo nakazených klesol a obmedzenia by bolo možné v lete zrušiť, vláda očakáva, že výdavky domácností podporí zotavenie ekonomiky. Vláda na tento rok počíta s rastom hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,5 percenta a v budúcom roku o 3,6 percenta.