Investorom v eurozóne sa v novembri zlepšila nálada a ich dôvera v ekonomiku regiónu vzrástla, prvýkrát za tri mesiace. Prispeli k tomu vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix. 

Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, v novembri 2022 zvýšil na -30,9 bodu z -38,3 bodu v októbri. Prekonal tak odhady analytikov, ktorí očakávali, že dosiahne -35 bodov.

Anketa ďalej ukázala, že aj čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne tento mesiac vzrástol z októbrových -41 bodov na -32,3 bodu, čo je jeho najvyššia úroveň od júna 2022.

A zároveň index súčasnej situácie v eurozóne sa v novembri zvýšil na -29,5 z -35,5 bodu v októbri.

Manfred Hübner, riaditeľ Sentix, však upozornil, že novembrový nárast dôvery neznamená „zmenu trendu, ale ukazuje, ako citlivo investori reagujú na signály z energetického trhu".

Poznamenal pritom, že vyššie teploty a veľmi vysoké úrovne uskladnených zásob plynu v Nemecku zmiernili obavy z prídelov a ich potenciálneho vplyvu na ekonomiku.

Na prieskume sa zúčastnilo 1348 investorov, uskutočnil sa v dňoch medzi 3. a 5. novembrom, dodal Sentix.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke vpravo budova Európskej centrálne banky (ECB) 20. septembra 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. Európska centrálna banka (ECB) je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu, ktorá sa stáva normou potom, čo pandémia nového koronavírusu a ruská invázia na Ukrajinu otriasli ekonomikou eurozóny. FOTO TASR/DPA
20.09.2022, Hessen, Frankfurt/Main: Ein Frachtschiff fährt kurz nach Sonnenuntergang auf dem Main an der Zentrale der Europäischen Zentralbank (EZB, r) vorbei
Neprehliadnite

ECB ledva začala boj proti inflácii, už avizuje jeho zmiernenie