Nálada fínskych spotrebiteľov sa tento mesiac zlepšila a dosiahla najvyššiu úroveň za posledný rok. Napriek tomu však zostáva v zápornom pásme, čo znamená, že prevažuje pesimizmus. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje fínskeho štatistického úradu.

Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol vo Fínsku v marci -10,8 bodu oproti februárovej hodnote -11,9 bodu. Marcová hodnota indexu znamená najvyššiu náladu spotrebiteľov od marca 2022, v ktorom index dosiahol -10,5 bodu. Na druhej strane, index sa naďalej drží hlboko pod dlhoročným priemerom, ktorý predstavuje hodnota -2,2 bodu. Prieskum sa uskutočnil v období od 1. do 16. marca na vzorke 1026 osôb.

Čiastočne sa zlepšili očakávania vývoja fínskej ekonomiky v nasledujúcich 12 mesiacoch. Fíni sú v tomto smere naďalej pesimisti, avšak už nie do takej miery ako pred mesiacom. Príslušný index dosiahol -48,3 bodu oproti -49,7 bodu vo februári. Naopak, zmiernil sa predchádzajúci optimizmus v súvislosti s očakávaniami vlastnej ekonomickej situácie. Príslušný index klesol zo 4,3 na 3,1 bodu.

Ďalšie dôležité správy

Fínsko
Neprehliadnite

Fínsko je aj tento rok najšťastnejšou krajinou na svete, Slovensko si v rebríčku polepšilo