Mnohí zákazníci v predajni zamieria priamo k regálom či chladiacim boxom s bohatým sortimentom Bio produktov. V ponuke obchodného reťazca ich aktuálne nájdu až 319 druhov. Sú medzi nimi mliečne výrobky, trvanlivé potraviny, detský sortiment, nápoje, sezónne ovocie a zelenina, ale aj rôzne ďalšie produkty.

„Z ponuky našich dodávateľov vyberáme výrobky s označením Bio veľmi zodpovedne, aby sme kupujúcim ponúkli tú najlepšiu kvalitu. Sme presvedčení, že bioprodukty nemusia byť drahé. Preto je náš sortiment K-Bio nielen pestrý, ale aj cenovo výhodný, takže každý si môže vybrať,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Bio stále v kurze

Prečo mnohí spotrebitelia uprednostňujú práve bio sortiment? Pretože tieto produkty sú vypestované alebo vyrobené podľa presne stanovených, prísnych ekologických predpisov. Základom ekologického poľnohospodárstva je biofarma, na ktorej farmár prirodzene strieda plodiny, pri pestovaní nepoužíva umelé hnojivá, proti burine a škodcom nebojuje pesticídmi. Aj zvieratá chová v čo možno najprirodzenejšom prostredí.

Výrobky, ktoré majú na obale pečať Bio, navyše neobsahujú žiadne farbivá, zvýrazňovače chuti či umelé arómy.

Textil s certifikátom GOTS

Globálny organický textilný štandard (GOTS) je medzinárodná norma pre spracovanie textílií vyrobených z prírodných vlákien organického pôvodu. Inými slovami ide o bio bavlnu, takže ak si obliekame tričko s certifikátom GOTS, máme istotu, že bolo vyrobené šetrne k životnému prostrediu, v spoločensky zodpovedných pracovných podmienkach a minimálne 75 % vlákien pochádza z kontrolovaného organického hospodárstva.

Zaujímavá informácia pre porovnanie - na výrobu jedného trička z bežnej bavlny je potrebných približne 4-tisíc litrov vody. Pri bio bavlne s certifikátom GOTS sa znižuje spotreba vody až o 71 % a neobsahuje žiadne látky, ktoré škodia ľuďom pracujúcim v bavlnárskom priemysle. Takmer všetky textilné výrobky privátnych značiek Kauflandu – Kuniboo pre najmenších, Hip & Hopps pre staršie deti, ako aj móda pre ženy Oyanda, pre mužov Townland a domáce textílie značky Liv & Bo majú spomínaný certifikát.

Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland
Ilustračné foto.

Skratky, ktoré stojí zato poznať

Fairtrade, UTZ, FSC, MSC – to sú skratky, ktoré by spotrebiteľ mal poznať. Osobitne vtedy, ak chce okrem nákupu podporiť niečo zmysluplné. Tieto značky nájde na obaloch viacerých výrobkov v Kauflande.

  • Ak si kúpi produkt s označením Fairtrade, podporí férový obchod a spravodlivé pracovné podmienky v rozvojových krajinách.
  • Skratka UTZ na obale výrobku potvrdzuje, že kakao na jeho výrobu pochádza z trvalo udržateľného poľnohospodárstva.
  • Pečaťou MSC sa označujú ryby zo zodpovedného rybolovu.
  • Pri kúpe produktov privátnej značky K-Classic s pečaťou FSC® (Forest Stewardship Council® - medzinárodnej nezávislej organizácie na podporu zodpovedného hospodárenia s lesmi) podporí spolu s reťazcom šetrnú ťažbu lesného dreva. Napríklad servítky, hygienické produkty ako toaletný papier a papierové vreckovky, ale aj drevené uhlie a obalové kartóny na nápoje.

Ak si zákazník odnesie z obchodného reťazca produkty s označením Bio, GOTS¸ Fairtrade, UTZ, FSC či MSC - okrem výhodného nákupu prispeje aj k ochrane životného prostredia, zvierat a pomôže ľuďom, ktorí to potrebujú. Pretože rozhodujú činy každého z nás. A to platí aj pri nakupovaní.