Hovorca polície Michal Slivka potvrdil, že vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila obvinila finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch ľudí zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Jaroslav Haščák je obvinený aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Upozornil na to portál Startitup, podľa ktorého sú obvinení aj bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková a exminister hospodárstva Jirko Malchárek Všetci figurovali v kauze Gorila.

Vyšetrovateľka podľa Slivku začala v stredu 23. novembra trestné stíhanie a obvinila celkovo sedem osôb. Štyri osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Dve z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a štyri z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. „Ešte v ten istý deň bolo uznesenie o začatí trestného stíhania a obvinení osôb doručené dozorujúcemu prokurátorovi,“ priblížil Slivka.

Spis Gorila má zachytávať rozhovory medzi vtedajším šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. V kauze figurovali aj Anna Bubeníková a Jirko Malchárek. Finančník aj skupina autenticitu nahrávky spochybňujú. Spis Gorila sa dostal na verejnosť v novembri 2011, keď ho na internete zverejnil anonym. Obsah spisu vyvolal vlnu nevôle, ktorá sa prejavila vo forme protestov a kritiky voči aktérom kauzy.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý figuruje ako obžalovaný v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Jej autenticitu potvrdil vtedajší šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Viaceré médiá dostali o necelý rok neskôr link na údajnú zvukovú nahrávku. Materiál z kauzy je skartovaný, potvrdil v roku 2019 vtedajší šéf Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik. Jej autenticitu preto podľa neho nebolo možné potvrdiť.

Jaroslava Haščáka v súvislosti s kauzou Gorila obvinili aj v roku 2020. Zadržali ho 1. decembra v sídle spoločnosti Penta v bratislavskej Petržalke. Obvinili ho z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila. Ministerstvo spravodlivosti sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie.

Ďalšie dôležité správy

Partner investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák.
Neprehliadnite

Právni zástupcovia J. Haščáka a skupiny Penta podali podnet na výbor