Aj vlani bolo Rusko dominantným dodávateľom ropy do ČR, no objem celkového dovozu sa znížil na niekoľkoročné minimum, teda 6,5 milióna ton ropy. Oproti roku predtým import klesol o 12 percent. V rámci tohto objemu doviezlo Česko z Ruska 2,7 milióna ton, čo je 42 percent. V roku 2023 však podiel ruskej ropy na celkovom českom dovoze predstavoval až 58 percent.

Výrazne sa zvýšili dodávky do ČR z iných krajín. Druhým najväčším dodávateľom bol vlani Azerbajdžan s podielom 40 percent (2,6 milióna ton), čo je medziročné zvýšenie o 25 percent. Na treťom mieste bol Kazachstan, ktorého podiel na celkovom českom importe ropy predstavoval 16 percent (1,02 milióna ton). Objem dovozu z tejto krajiny do ČR sa zvýšil o takmer štvrtinu.

Surovinu dovážalo Česko cez ropovody Družba a IKL, ktorý vedie z Nemecka, kde sa napája na taliansky ropovod TAL. Vlani nastal obrat a podiel Družby v dôsledku znižovania závislosti od Ruska klesol, kým podiel IKL na dodávkach komodity do Česka stúpol.

Trend obmedzovania dovozu ropy z Ruska sa tento rok ešte zvýši. Koncom vlaňajška sa dokončili fyzické práce na rozšírení ropovodu TAL. Český štátny prevádzkovateľ ropovodov Mero pokračuje v testovaní a certifikácii technológií. S plnou prevádzkou rozšíreného ropovodu počíta firma približne od polovice tohto roka.

Projekt za približne 63,86 milióna eur zdvojnásobí kapacitu ropovodu na osem miliónov ton suroviny ročne.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Plynové zásoby Európy sa stenčili. Treba viac LNG, inak hrozí najhorší scenár, tvrdí Equinor