Saudská Arábia sa po ústupe v závere minulého roka opäť vrátila na pozíciu najväčšieho dodávateľa ropy do Číny. V decembri 2021 arabskú krajinu vytlačilo z top pozície v dodávkach ropy do Číny Rusko, očakáva sa však, že jeho možnosti sa budú vzhľadom na sankcie západných štátov zhoršovať.

Dovoz poklesol

Podľa údajov čínskej colnej správy doviezla najväčšia ázijská ekonomika v prvých dvoch mesiacoch roka zo Saudskej Arábie 14,61 milióna ton ropy, čo predstavuje 1,81 milióna barelov denne. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dovoz klesol, pokles bol však iba mierny, keď vlani za prvé dva mesiace doviezla Čína zo Saudskej Arábie 1,86 milióna barelov ropy denne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Na porovnanie, dovoz ropy z Ruska dosiahol za január a február 12,67 milióna ton alebo 1,57 milióna barelov/deň. Medziročne to predstavuje pokles o 9 percent.

Znížený dopyt

Pod pokles dovozu ruskej ropy sa podpísal najmä nižší dopyt zo strany menších nezávislých rafinérskych spoločností. Reagovali tak na rozhodnutie Pekingu znížiť dovozné kvóty pre tieto firmy.

Analytici očakávajú, že v marci sa dovoz ruskej ropy môže znížiť ešte výraznejšie, keďže kupci sa v dôsledku sankcií voči Rusku za inváziu na Ukrajinu nákupu tejto ropy obávajú. Agentúra Reuters však uviedla, že ruská spoločnosť Surgutneftegaz spolupracuje s Čínou na obídení západných sankcií.

Ďalšie dôležité správy

KK52 Rijád - Britský premiér Boris Johnson (vľavo) a saudsko-arabský korunný princ  Muhammad ibn Salmán počas stretnutia 16. marca 2022 v Rijáde. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson, left is welcomed by Mohammed bin Salman, right, Crown Prince of Saudi Arabia ahead of a meeting at the Royal Court in Riyadh, Saudia Arabia, Wednesday March 16, 2022. Johnson arrived in the Gulf for meetings in the United Arab Emirates and Saudi Arabia aimed at easing skyrocketing gasoline prices as
Neprehliadnite

Ak monarchie nerozkrútia ropné kohútiky viac, svetu hrozí najväčšia kríza za desaťročia