Jednotlivci sa pri pokladniach vyhnú inflácii len ťažko, ale podľa miliardára a filantropa Warrena Buffetta môžu ľudia urobiť určité kroky, aby sa pred jej dopadmi ochránili. Vo svojom prejave na výročnom valnom zhromaždení spoločnosti Berkshire Hathaway zopakoval svoju dlhoročnú radu, že jednou z najsilnejších ochrán proti inflácii je zdokonaľovanie vlastných zručností a práca na tom, aby sa človek dostal na špici svojho odboru.

Zručnosti sú odolné

„To najlepšie, čo môžete urobiť, je byť v niečom výnimočne dobrý," povedal 91-ročný legendárny investor. Ako príklad uviedol profesie, ako sú lekári a právnici, a rozviedol, že ľudia „vám dajú časť toho, čo vyprodukujú, výmenou za to, čo im dodáte vy".

Zručnosti sú podľa neho na rozdiel od meny voči inflácii odolné. Tvrdí, že žiadaná zručnosť si udrží dopyt bez ohľadu na hodnotu dolára. "Zručnosti vám nikto vziať nemôže. Neprídete o ne vplyvom inflácie. Zďaleka najlepšou investíciou je čokoľvek, čo vás rozvíja. A navyše to vôbec nepodlieha dani," dodal.

Podobnú radu dával Buffett na konci finančnej krízy v roku 2009. Konštatoval, že „najlepšie je investovať do seba".

Investície do podniku

Povedal vtedy tiež, že druhá najlepšia vec, ktorú môže človek urobiť, je investovať do „skvelého podniku", ktorý vyrába produkty, po ktorých je dopyt bez ohľadu na to, ako si vedie dolár. Ako príklad uviedol spoločnosti, ako je Coca-Cola. Ľudia podľa neho budú chcieť jej nápoje aj za desiatky rokov, inflácia nebude hrať v ich rozhodovaní žiadnu rolu.

„Je úplne jedno, čo sa stane s cenovou hladinou," povedal Buffett, pretože ľudia si výrobky, ktoré majú radi, jednoducho kúpia.

Buffett si vďaka svojim úspešným investíciám si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy. Podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg je šiestym najbohatším človekom na svete s majetkom v hodnote okolo 117 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Warren Buffett.
Neprehliadnite

Buffett od začiatku roka investoval viac ako 50 miliárd dolárov