Letisko v tomto mestskom štáte získalo titul v súťaži ,,World Airport Awards 2023", ktorú nedávno vyhlásila spoločnosť Skytrax zaoberajúca sa výskumom leteckej dopravy, uviedol ekonomický portál CNBC.

Letisko Changi predtým získalo prvé miesto vo výročnom rebríčku spoločnosti Skytrax osem rokov po sebe v rokoch 2013 až 2020, ale v posledných dvoch rokoch sa umiestnilo za medzinárodným letiskom Hamad v Dauhe a tokijským letiskom Haneda.

Na prieskume spoločnosti Skytrax sa zúčastnili celosvetoví cestujúci zastupujúci viac ako sto národností, ktorí tiež označili singapurské letisko Changi za: najlepšie letisko v Ázii, najlepšie letisko na svete (v kategórií stravovania) a najlepšie letisko sveta na trávenie voľného času počas čakania na let.

Zákazníci hodnotili letiská podľa mnohých kritérií vrátane nakupovania, odbavovania batožiny, príletov, transferov a bezpečnostnej a imigračnej kontroly.

Na druhom mieste sa umiestnilo medzinárodné letisko Hamad v Dauhe, na treťom letisko Haneda v Tokiu a na štvrtom medzinárodné letisko Inčchon. Japonsko malo tento rok v prvej desiatke dve letiská, pričom medzinárodné letisko Narita sa umiestnilo na deviatom mieste.

Ďalšie popredné priečky obsadili hlavné letiská v Paríži (piate miesto), Istanbule (šieste miesto), Mníchove (siedme miesto) a Zürichu (ôsme miesto). Všetky letiská z minuloročného zoznamu top 10 sa v ňom objavili opäť okrem medzinárodného letiska Kansai v Osake, ktoré nahradilo španielske letisko Madrid-Barajas.

Prieskum spoločnosti Skytrax hodnotil letiská aj podľa ďalších parametrov. ,,Najlepší letiskový personál na svete" sa nachádza na medzinárodnom letisku Inčchon v Soule, zatiaľ čo čínske medzinárodné letisko Šen-čen Bao'an získalo titul ,,najmodernejšie letisko na svete".

Čo treba vedieť o letisku Changi

Letisko Changi získalo od svojho otvorenia v roku 1981 už viac ako 660 ocenení v kategórií ,,Najlepšie letisko". Letisko plánuje rozšíriť kapacitu svojej budovy terminálu dva o päť miliónov cestujúcich ročne a začalo s modernizáciou, ktorej ukončenie je naplánované na rok 2024.

V štyroch termináloch letiska Changi sa nachádzajú posilňovne a sprchy, priestory na spanie, šestnásť metrov vysoká konštrukcia na hranie pre deti a bazén s výhľadom na odletovú dráhu.

Terminál číslo jedna priamo nadväzuje na 10-poschodový obchodný komplex Jewel Changi Airport, ktorý má sedem tematických záhrad, lesné údolie s viac ako 2 000 stromami a najvyšší krytý vodopád na svete.

Generálny riaditeľ spoločnosti Skytrax Edward Plaisted vyhlásil, že ,,toto víťazstvo zdôrazňuje obľúbenosť letiska medzi medzinárodnými leteckými cestujúcimi".

Ďalšie dôležité správy

EBE 55 Hamburg - Na snímke panel s informáciami o zrušených letoch počas štrajku zamestnancov na nemeckom letisku v Hamburgu v nedeľu 12. marca 2023. FOTO TASR/AP


Only canceled flights are shown on a display board at Hamburg Airport, in Hamburg, Germany, Sunday, March 12, 2023. A warning strike by employees began at the airport on Sunday evening. (Jonas Walzberg/dpa via AP)
Neprehliadnite

Na letiskách v Berlíne, Hamburgu a Hannoveri sa začali jednodňové výstražné štrajky